Исторически основната цел на космическите пътувания е да подобри разбирането ни за Космоса чрез стриктно провеждане на множество научни експерименти.

Но това може да не е винаги така. С навлизането на космическия туризъм и рязко падащите разходи за извеждане на пътници в орбита идеята за космическа станция за отдих започва да звучи по-малко пресилено, отколкото дори преди десетилетие. И като говорим за развлекателни дейности, космическият туризъм повдига интригуващата възможност за употребяване на наркотици в Космоса.

„Хората дъвчат гъби и различни видове корени и горски плодове от памтивека“, казва пенсионираният канадски астронавт Крис Хадфийлд пред Futurism, „и затова това винаги има роля в обществото или човешкото поведение“.

Хадфийлд е летял с космическата совалка на NASA и руската ракета „Союз“, както и прекарва време както на руската космическа станция „Мир“, така и на Международната космическа станция. Той също е изключително популярен, след като се превърна в сензация в социалните медии, публикувайки снимки и видеоклипове от живота на МКС, и дори пусна албум с песни за китара, записани там. Вероятно на фона на това популярна интернет шега показва фотошопиран Хадфийлд, който държи голяма торба с марихуана в Космоса, а пръст на устните му сигнализира за малка тайна, която ни издава. В действителност, казва Хадфийлд, всякакъв вид увреждане на физическите показатели в Космоса би представлявало твърде голям риск.

„На космическата станция, ако има спешен случай, вие сте пожарната“, казва той. „Не може да сте се напушили или упоили, или каквото и да било, защото, ако нещо се обърка, тогава ще умрете.“

Но това не означава, че той не очаква ден, в който Космосът ще бъде достатъчно пренаселен, за да могат астронавтите да се отпуснат и да се забавляват по-нестандартно.

„След като населението стане достатъчно голямо, след като стигнете до достатъчно стабилна ситуация, хората ще искат, знаете ли, питие“, обяснява той. „Хората ще искат трева.“

Възможно е самият Хадфийлд в крайна сметка да създаде част от това бъдеще. Миналата година например той се присъедини към борда на съветниците на компания за биотехнологии, наречена BioHarvest. Фирмата работи с канабис от години и е намерила нов начин за отглеждане на трихоми с помощта на биореактори. С други думи, вместо да се хабят вода, пестициди и други ресурси, необходими за отглеждането на много взискателно растение, биореакторите биха могли да позволят на бъдещите астронавти да възпроизведат естествения процес на отглеждане на частта, която ни е полезна, но без цялото растение.

През август 2021 г. BioHarvest обяви, че е намерила нов начин за надеждно създаване на стабилни структури от множество трихоми на канабис, процес, който според нея може потенциално да революционизира производството му. Хадфийлд побърза да посочи, развлекателна употреба на канабис в Космоса не е оригиналното предназначение на технологията на BioHarvest, но потвърди, че тя все пак крие известен потенциал.

Освен това главният изпълнителен директор на BioHarvest Илан Собел каза пред Futurism, че „веществото все още не е регулирано за Международната космическа станция“. Но „след като канабисът стане федерално законен в САЩ“, според Собел процесът на отглеждане на канабиноиди на BioHarvest „може да представлява пробив от гледна точка на биологичната наука“ в среда на микрогравитация. Всъщност Космосът може дори да бъде идеалната среда за производство на канабиноиди от медицински клас извън този свят.

„Виждаме потенциалната способност за отглеждане на ценни второстепенни канабиноиди в значително по-високи количества в сравнение с растежа им на Земята“, каза Собел.

Засега акцентът все още е преди всичко върху медицинските приложения.

Снимка: Unsplash

Виж още: Лекари под формата на холограма посетиха астронавтите на МКС