Космосът е мечта на мнозина, която с всяка изминала година изглежда все по-достижима. Освен физическата и техническата подготовка обаче пред астронавтите има и редица други предизвикателства. Едно от тях е ограничението на товарите, които могат да бъдат изпратени в Космоса. Една двупосочна мисия до Марс например би отнела 2-3 години. За този период от време освен инструменти и провизии до Международната космическа станция се изпращат и пратки, съдържащи... дрехи. NASA споделят, че всяка година количеството на този тип товари варира между 70 и 80 килограма. В Космоса, както можем да се досетим, няма перални помещения и на астронавтите им се налага да поносят дрехите си няколко поредни дни, преди да имат възможност да се преоблекат. И ако си задавате въпроса, защо все още няма разработени варианти за космическо “пране”, отговорът е малко по-обикновен: наличната вода в рамките на един товар е ограничена и астронавтите я използват във водна система от т.нар. затворен цикъл: водата, използвана за измиване, се преработва в питейна и всички съставки, използвани за почистване, трябва да са напълно безвредни.
За да постигнат това, NASA и притежаваният от P&G бранд за прах за пране Tide са започнали съвместна разработка за създаването на напълно разградим препарат. Според прессъобщението “космическият” перилен препарат може да се справи с миризми и петна, като същевременно е безопасен за водна система със затворен цикъл. Решението ще бъде тествано догодина, като семпли от препарата, почистващи кърпички и решение за петна под формата на химикалки ще бъдат изпратени в някоя от пратките към МКС.
По този начин ще бъде проверено колко добре почистващите съставки се задържат както при условия на микрогравитация, така и при излагане на радиационни нива в Космоса.
Новото решение за пране може да освободи товарното пространство, да намали отпадъците и вместо мръсното облекло да бъде изхвърляно, то може да се изпира и използва повторно - както правим всички ние, тук на Земята.
Ако тестът е успешен, Tide и NASA могат да се опитат да разработят и пералня със сушилня, която да работи при повърхностни условия с ниска гравитация за мисиите на Artemis до Марс и Луната.
Интересно е, че ако решенията наистина постигнат необходимите резултати, технологията може да се приложи “обратно” на Земята, като реши някои екологични предизвикателства. Все пак по-добре, късно, отколкото никога, нали така?
Снимки: Unsplash
Виж още: Краят на Слънчевата система е арена на свирепа космическа битка