Космическият телескоп "Джеймс Уеб" планира да изследва странни нови скалисти светове с безпрецедентни детайли.

Научният консорциум на телескопа има амбициозна програма да изучава геологията на тези малки планети на разстояние от 50 светлинни години. Работата ще бъде голям ангажимент за новата обсерватория, която трябва да излезе в експлоатация след няколко седмици. Скалистите планети са по-трудни за наблюдение от газовите гиганти с настоящите телескопни технологии поради относителната яркост на по-малките планети до звезда и техния сравнително малък размер. Но мощното огледало и местоположението на "Джеймс Уеб" в Дълбокия космос трябва да му позволят да изследва две планети, малко по-големи от Земята, известни като "супер-Земи".

Нито един от тези светове не е обитаем, както познаваме живота на Земята, но изследването им все още може да бъде доказателствена база за бъдещи задълбочени проучвания на планети като нашата. Двете планети, които представителите на "Уеб" подчертаха, включват супер горещата, покрита с лава 55 Cancri e и LHS 3844 b, на която липсва значителна атмосфера.

55 Cancri обикаля своята родителска звезда на 2.4 милиона км, или около 4% от относителното разстояние между Меркурий и Слънцето.

Обикаляйки звездата си само веднъж на всеки 18 часа, планетата има температури на повърхността над точката на топене на повечето видове скали. Учените също предполагат, че планетата е приливно заключена към звездата, което означава, че едната страна винаги е обърната към парещото Слънце, въпреки че наблюденията от космическия телескоп на NASA Spitzer предполагат, че най-горещата зона може да е леко изместена.

Учените казват, че компенсираната топлина може да се дължи на гъста атмосфера, която може да пренася топлината около планетата, или защото вали лава през нощта в процес, който премахва топлината от атмосферата. Нощната лава също предполага цикъл ден-нощ, който може да се дължи на резонанс 3:2, или три завъртания на всеки две орбити, които виждаме на Меркурий в нашата собствена Слънчева система.

Два екипа ще тестват тези хипотези: единият, ръководен от изследователя Реню Ху от Лабораторията за реактивни двигатели на NASA, ще изследва топлинните емисии на планетата за признаци на атмосфера, докато втори екип, ръководен от Алексис Брандекер, доцент от Стокхолмския университет, ще измерва топлината, излъчвана от осветената страна на 55 Cancri e.

LHS 3844 b също има близка орбита и се движи около своята родителска звезда само веднъж на всеки 11 часа. Звездата обаче е по-малка и по-хладна от 55 Cancri e. Така че повърхността на планетата вероятно е много по-хладна и наблюденията на Spitzer показват, че вероятно на планетата няма съществена атмосфера.

Екип, ръководен от астроном Лаура Крейдберг от Института по астрономия "Макс Планк", се надява да улови сигнал от повърхността с помощта на спектроскопия, в която различни дължини на вълната на светлината предполагат различни елементи. Спектрите на топлинно излъчване от дневната светлина на планетата ще бъдат сравнени с известни скали като базалт и гранит, за да се види дали могат да изведат състава на повърхността.

Двете изследвания "ще ни дадат фантастични нови гледни точки за планетите, подобни на Земята като цяло, като ни помогнат да научим каква е била ранната Земя, когато е била гореща, както тези планети са днес", казват учените в същото изявление.

В момента "Джеймс Уеб" работи чрез процедури за въвеждане в експлоатация на последния етап,като проследяване на цели в Слънчевата система и преминаване между по-горещи и по-студени нагласи, за да тества силата на огледалото и подравняването на инструмента. Обсерваторията на стойност 10 милиарда долара трябва да завърши пускането си в експлоатация през юни и да премине към цикъл 1 от наблюденията си малко след това.

Снимка: NASA, ESA, CSA, Dani Player

Виж ощеЩе могат ли хората да дишат въздуха на Марс?