Gallery "4684"
Масата на най-тежката звезда в Млечния път е 116 пъти по-голяма от масата на Слънцето. Това твърдят астрономи от Университета в Монреал, които са провели поредица от астрофизични експерименти и изчисления.
Според тях следващата звезда е по-тежка от Слънцето 89 пъти, съобщава електронното издание CyberSecurity.
Според учените около двете звезди най-вероятно няма планети, тъй като силното гравитационно поле не дава възможност да се образуват.
Астрономите отбелязват, че повечето звезди в Млечния път са т. нар. бели джуджета извънредно горещи, но малки по размери.
Съвременната физика счита, че звезди с маса над 150 пъти тази на Слънцето не могат да съществуват, тъй като центробежните сили в тези галактически чудовища просто ще ги разкъсат от вътре, превръщайки ги в черни дупки.
Канадските астрономи твърдят, че независимо от възрастта на звездите в Млечния път, която се изчислява на милиони години, обектите с маса над 100 пъти слънчевата са единици.
Ето защо масата на тези звезди гиганти е изучена толкова слабо, коментира Андре-Никол Шене от Университета в Монреал.
Съвременните методи за изучаване на масата на звездите се опират на гравитацията им.
Измервайки скоростта, с която звездите се въртят около оста си, може доста точно са определи тяхната маса, но трябва да се има предвид, че колкото е по-голяма масата на звездата, толкова по-голяма е грешката в изчисленията.
Коментари (0)