Орбиталният телескоп COROT на Европейската космическа агенция откри нов клас космически обекти, които не попадат в нито една от известните класификации.
Формално обектът има размерите на планета и се върти около звезда, но масата му е почти 22 пъти от Юпитер, който е най-голямата и тежка планета в Слънчевата система.

Новият обект получи временно названието COROT-exo-3b. Сега астрономите са се заели с по-подробното изучаване на космическото тяло, за да разберат какво точно представлява свръхтежка планета или неизбухнала звезда.

По думите на Магали Делейл от Лабораторията по астрофизика в Марсилия, COROT-exo-3b прави пълен оборот около звездата си за 4.4 земни денонощия.

COROT-exo-3b бил открит, когато попаднал на осветената страна на звездата, образувайки характерна сянка.
Бяхме учудени, когато получихме изчисленията за масата му и установихме, че той е с маса близка до тази на звездите.
COROT-exo-3b действително е уникален обект и ние още не сме определили неговата природа, заяви Делейл.

Експерти от Европейската космическа агенция отбелязват, че наблюдения за планети с орбитални периоди по-малки от 10 дни се правят от 15 години, като за това време са открити 12 планети с масата на Юпитер и 70 звезди, съответстващи по маса с Юпитер.
Но COROT-exo-3b със своята уникална маса не попада в нито една категория.

Още по-удивителен е фактът, че COROT-exo-3b не прилича и на малките изстиващи звезди, известни като кафяви джуджета, тъй като температурата на повърхността им е по-ниска от минимума за звезда, а в ядрото им не протичат ядрени реакции.

Възможно е COROT-exo-3b да представлява рядък клас обекти, който няма представители в Слънчевата система и близо до нея.
Той може да е представител на ново семейство супермасивни планети, въртящи се около звезди, по-масивни от Слънцето, смятат учените. 

Тагове: