През 20-те години на миналия век астрономите открили тайнствени линии в спектъра на звездите, наблюдавани през междузвездните облаци. Обяснение за тях така и не било намерено - нито заради свойствата на самите звезди, нито заради наличието на прости атоми и молекули на натрий и калций в междузвездните облаци.
Тези линии били наречени дифузни междузвездни ивици, като едва днес астрономите успяха да разгадаят тяхната тайна, създавайки фулерени в лабораториите си и изучавайки техният спектър (фулерен - всяка молекула, съставена изцяло от въглеродни атоми, във формата на куха сфера, елипсоид или цилиндър). Оказало се, че спектралните линии на фулерените съвпадат със спектъра на дифузните междузвездни ивици.
Фулерените са продукт на нанотехнологиите, като изглежда галактиките ги произвеждат самостоятелно без каквито и да е външни въздействия. Съществуването им в междузвездното пространство прикрепя на галактиките статуса „нанофабрики“, даден им от учените през 2011 година. Всеки фулерен представлява топче с наноразмери, съставено от 60 атома въглерод. Фулерените са открити в междузвездната среда през 1994 година, като тогава астрономите са съобщили за откриването на две нови дифузни междузвездни ивици в инфрачервения спектър, който не е бил добре изследван. Според учените тези ивици са се появили заради наличието на йони на фулерени в междузвездната среда. До момента са известни над 400 такива ивици, което е накарало специалистите да изразят мнение, че 0.6% от общото количество на въглерод в междузвездната среда може да е във вид на фулерени.
Откритието ще стане основа за идентификация и на други дифузни междузвездни ивици, в частност на тези, които възникват в междузвездната среда заради наличието на различните модификации на фулерените. Освен това изследването на спектъра на наночастиците ще осигури прогрес в изследването на междузвездното пространство.