Странните петна по повърхността на Слънцето и случайните изблици на силна енергия са изключително популярни, но слънчевият орбитален апарат на Европейската космическа агенция (ESA) забеляза нещо много по-странно и готино: гигантска „змия“, плъзгаща се по повърхността на Слънцето, която може да е била предшественик на още по-мащабно събитие.
Solar Orbiter засне „змията“ на 5 септември, докато се приближаваше до Слънцето за по-близки снимки. Публикувано от ESA като видео, това всъщност е времеви интервал от множество изображения, записани в продължение на три часа. Това е периодът за прекосяване на повърхността на Слънцето - което означава, че „змията“ е пътувала с удивителните близо 200 км в секунда според изследователите. На Земята тази скорост е достатъчна, за да прелети около планетата ни за няколко минути.
Това, което всъщност се гърчи по слънчевата повърхност, е тръба от по-хладни атмосферни газове, изстрелващи се през магнитното поле на Слънцето. Когато казваме „по-хладно“ обаче, това е относително - тези газове идват под формата на плазма: състояние на прегрята материя.
В атмосферата на Слънцето, където може да стане по-горещо от един милион градуса по Фаренхайт, газовете губят своите външни електрони и се превръщат в електрически заредена плазма, което ги прави податливи на магнитни полета. Тук плазмената змия се движи по магнитна нишка, която обхваща голяма част от повърхността на Слънцето.
„Получавате плазма, която тече от едната страна към другата, но магнитното поле е наистина усукано“, обяснява в изявление Дейвид Лонг, астрофизик от лабораторията за космически науки Mullard, който изследва „змията“. „Така че получаваме тази промяна в посоката, защото гледаме отвисоко на една усукана структура.“
Любопитно - и може би най-важното - е, че „змията“ произхожда от активна област на Слънцето, която скоро ще изригне изхвърляйки милиарди тонове плазма. Според данните на Solar Orbiter изригването е едно от най-интензивните, регистрирани някога.
Това оставя възможността „змията“ да е била предшественик на огромното изригване, което прави феномена още по-интригуващ. Лонг и колегите му проучват тази възможност и техните открития може да помогнат за хвърлянето на светлина върху нестабилната активност на повърхността на Слънцето.
Снимка: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team
Виж още: Странни дупки на океанското дъно - портал към мистериозен свят?