2016 година започна вълнуващо. Преминахме набързо през CES, през Netflix в България на крайно незадоволителни цени, а вече изпратихме и Световния мобилен конгрес в Барселона.

През последния месец видяхме премиери на Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge, на LG G5, на флагмана на Xiaomi и още. Очакваме Apple да представи новия си iPhone 5SE/SE (Second Edition), Sony да покаже нов Xperia топ телефон (за който този път слуховете са малко), а HTC да покаже One M10.

Както предполагахме още миналата година, 2016-та ще е еволюционна за едни производители, и революционна за други. Едни от тях ще представят подобрени варианти на това, което видяхме миналата година, а други ще заложат на напълно невиждани и нечувани технологии.

 

Героите

Нека погледнем най-важните флагмани от света на Android - Galaxy S7 и LG G5. Миналата година LG представи еволюционни промени в серията G, а Samsung рискува и омая всички с метален корпус и невероятен извит Edge дисплей. Тази година ролите се сменят. LG рискува с модулния дизайн, който е нещо като умален вариант на Project Ara. Samsung обаче поглежда назад - там, където вече мислехме, че няма да се върнем.

 

Послушните

Samsung реши да “послуша” потребителите си и да върне екстрата microSD. Миналата година при премиерата на Galaxy S6 мрежата избухна от гневни коментари срещу Samsung заради премахването на microSD и възприемането на unibody дизайна, т.е. няма да може да се сменя батерията от потребителя - нещо, което Galaxy серията рекламираше с години като предимство пред iPhone.

 

 

Тази ситуация ми напомни на представянето на ултра-цветния iOS 7 преди няколко години, което побърка всички фенове и антифенове на Apple. Тогава също чухме сериозни критики, заплахи за “смяна на марката”, коментари, че iPhone заприличвал на детска играчка и т.н. Онази ни реакция е буквално описание по учебник на “страх от новото”. Днес кой точно си спомня за цветния шок, който изживяхме? Никой, защото всички софтуерни решения на iOS и Android вече изглеждат така. 

Изключително любопитно беше да видя тазгодишните коментари за връщането на функции в Galaxy S7. Интересното е, че докато масата хвалеше Samsung за връщането на microSD по форумите, другите фенове заявиха, че не е трябвало да го връщат, защото “microSD е нестабилен, може да изгори по всяко време, а отгоре на всичко е бавен”, т.е. имаме осъзнаване на недостатъците на тази наистина остаряла технология. Хубаво е Samsung, като най-големия производител на Android телефони и абсолютен лидер, да държи на едно решение, когато го вземе.

Премахването на microSD е правилен ход, най-малкото защото вградената памет е десетки пъти по-бърза и сигурна. Samsung го знае, LG го знае. Не случайно и LG G5 и двойката Galaxy S7 не поддържат адаптивната памет - екстра, рекламирана широко от Google в Android 6.0, която позволява microSD картата да се използва като вградена памет с инсталиране на системни файлове на нея. Причината е много проста - microSD картите горят, блокират, а понякога и потребителите ги вадят случайно от устройството (при LG G5 ще е още по-интересно колко често ще “изпада” модулът).

 

Водоустойчивите

От друга страна имаме и друг поглед към технологичното минало с връщането на водоустойчивостта (последно при Galaxy S5) - ход, който адмирирам и подкрепям изцяло. Аз смятам, а вярвам и 99% от феновете на смартфоните, че всички нови устройства трябва да са водоустойчиви.

 

 

Телефоните ни са навсякъде с нас, те са част от нашия живот, а ние част от техния. Хората ги ползват до басейни, на морето. Тук е най-лесно да кажем: “Ами за какво ти телефон близо до водата, сам си виновен, ако се намокри, всички знаят, че електроника и вода са лоша комбинация”. Това съвсем не е така. Преди няколко години имах HTC One X - смартфон, който харесвах ужасно много. По време на почивка излязох да потичам един слънчев следобяд с телефона в ръка, за да слушам музика. Е, след 30-40 минути на средата на нищото (букално на поле в дълбоката провинция) започна да вали из ведро. А аз дори нямах джоб на панталоните. Поставянето на телефона в боксерките не помогна (не е смешно) и той умря точно след 2 минути. Ремонтът струваше 800 български лева - колкото да си купя нов. Точно поради тази причина смятам, че водоустойчивостта е абсолютно задължителна при всеки нов смартфон. Samsung може да го направи с метален корпус, защо да не могат и другите? Вече има и слухове, че Apple ще направи iPhone 7 водоустойчив, като първите доказателства се появиха още при iPhone 6S след разглобяването.

 

Достъпните

Една сериозна грешка, която очакваме да се появи на бял свят само след месец, е т.нар. iPhone 5SE/iPhone 6C/iPhone 5SE, или както Apple реши да го кръсти. Заради малък брой потребители, които “послуша”, тази година ще се радваме на нов опит на премиум производителя да влезе в по-бюджетния сегмент от 400-500 долара.

Първоначално се твърдеше, че iPhone 6C ще има пластмасов корпус, после стана ясно, че това няма да се случи. След това пък се разбра, че всъщност “евтиния” iPhone 5SE (Edition) ще си е стария iPhone 5S, но с леки промени в дизайна, които да го направят да изглежда повече като iPhone 6. Очакваме по-бърз процесор и NFC, но екстрата 3D Touch със сигурност няма да присъства.

 

 

Изключително чудно е защо, след грандиозния провал на iPhone 5C, Apple решава отново да се завърне при “уж-евтините” телефони. Ако толкова искаше да предложи 4-инчов смартфон (отново), можеше да го направи по модела на Sony - три топ телефона с идентични спецификации, но с разлика в размера на дисплея. Така щяхме да имаме три iPhone 7 с 4-инчов, 4.7-инчов и 5.5-инчов дисплеи. В една такава ситуация единствената разлика щеше да е в цената - 50/100 долара нагоре и надолу, респективно.

Въпреки това Apple ще използва вече продаван, продаден, неактуален и изхабен телефон, ще му добави три нови неща - процесор, NFC и малко по-заоблени краища. И хоп, новият телефон е готов да се продава на феновете. Въпросът е само защо Apple не се учи от собствените грешки.

 

Годината на S-ките

2016-та изглежда ще е поредна “S” година за технологиите. През 2016 отново ставаме свидетели на на модела “тази година ще го махнем, те ще се оплакват, догодина ще го върнем и пак ще купуват”. Същото прави Apple редовно със софтуера си - премахва някоя екстра и след година я връща, за да трупа позитиви. Не мога да повярвам, че през 2016 все още не се прави нищо за батерията на телефоните, а наблюдаваме само псевдо иновации. От новите телефони на MWC 2016 на Sony разбираме, че и тази година ще “се радваме” на Xperia дизайна, който гледаме вече от… не зная и аз от кога. HTC пък щяла да започне предлагането отново на 16 GB флагмани - технологично безумие, с което Apple печели милиони до ден днешен.

Забележка: Всички коментари и тези в материала отразяват личното мнение на съответния автор, но не задължително това на HiComm.

Прочетете: Съжалявам, Oculus - HTC ви победи

Тагове: