Текст: Делян Донев


Човек може да се обърка наистина, особено ако му не му се удава често възможност да следи отблизо IT новините. Нали чакахме Microsoft Office 2013, откъде изневиделица се взе Microsoft Office 365? Нищо сложно и страшно, това просто е абонаментният вариант на Microsoft Office 2013.  Точно така, вече не е нужно да си купувате най-новия офис пакет на Microsoft, а може да си го ползвате като услуга.

 

Идеята

Динамична, практична, за мнозина може да се стори много изкушаваща. Microsoft ви предлага да плащате за софтуера единствено само за времето, през  което го ползвате, като имате опция да си изберете функционалност, която най-близо пасва на вашите нужди – студент, домашен, професионален или корпоративен потребител. Office 365 e онлайн базиран продукт, постоянно достъпен (24 часа на ден, 7 дни в седмицата, 365 дни в годината, оттам и името му), а от вас се иска само да разполагате с постоянна и надеждна връзка с интернет, както и да си плащате редовно на компанията. Щом пропуснете вноска, достъпът до софтуера се спира. Подобно на сметката за тока...

 

Гъвкавост

И така, трябва ви MS Office 2013, без значение дали сте студент, шеф на малка фирма или глава на семейство. Решили сте, че искате лиценз за най-новия офис пакет на Microsoft. А той, както знаете, не е съвсем евтин - варира грубо между $80 (за домашната) и $400 (за професионалната версия). 

Ако не можете да си позволите тази пареща начална инвестиция, Microsoft ви влиза в положението и услужливо ви предлага да се абонирате за Office 365. Тук цените варират от 5 до 20 долара на месец за работно място. Което звучи доста приемливо. Още повече, че разполагате с наистина разумни опции за настройка и висока степен на гъвкавост по отношение на това, къде и как ще ползвате софтуера.

 

 

Навсякъде

Основното изкушение на Office 365 e, че може да се инсталира и ползва на пет различни устройства. Засега това са Mac и PC базирани настолни компютри и лаптопи, но се предвижда съвместимост с Android i iOS. Но дори и без поддръжката на мобилни устройства Office 365 си е изгодно предложение за домашните потребители – с един абонамент може да осигурите себе си, жената, двете деца плюс някоя баба или дядо. За бизнес потребителите също остава опцията за пет устройства, но те трябва да принадлежат на един потребител. Което също е добра оферта, ако работата ви е разпределена (имате офис компютър, служебен лаптоп и таблет).

 

Активация

Няма такава. Големият бонус на абонаментния план е, че може да забравите за активация, лицензи и прочее. Разбира се, трябва ви активен акаунт към Microsoft, към който да се логвате, а оттам насетне може да мигрирате, активирате и деактивирате офис пакета на онези компютри, на които смятате да го ползвате. Нещо повече. Може да инсталирате т.нар. Office onDemand, или иначе казано, временно копие на пакета на случаен компютър, който ползвате в момента (ако сте на гости при приятел, в интернет кафене и т.н.). След като приключите, приложението се деинсталира само, като премахва всякакви следи от своето присъствие

С калкулатор в ръка

Дотук добре. Но ако извадите елката и почнете да пресмятате колко ще ви струва Office 365, нещата придобиват по-различен вид. Изведнъж се оказва, че пакетът всъщност ще ви излезе по-скъпо, особено ако смятате да ползвате продукта повечко, примерно в рамките на стандартния период от 3 години (когато се предвижда да се появи следващата версия). В такъв случай студентите и представителите на малкия и домашен бизнес ще трябва да заплатят 140 - 220 долара (двойно, дори тройно на стандартен лиценз), докато на корпоративните клиенти им предстои да платят обща сметка от около 700 - 750 долара на свой служител… 

Естествено Microsoft не подценява потребителите си и е наясно, че всеки един от тях може да си направи тази елементарна сметка за няколко секунди. Ето защо, за да ни убеди, че си струва да преминем към абонаментния модел, от Microsoft са добавили достатъчно добри, така да ги наречем, „екстринки”.

 

Благинки

За едната споменахме – това е Office onDemand. Втората, може би най-значимата, е отличната интеграция с “облака” на Microsoft, познатия на всички ви SkyDrive. Всичко, от което имате нужда, е точно там – във вашето виртуално пространство на сървърите на Microsoft. В зависимост от лиценза, който закупите, може да получите до 20 GB допълнително плюс стандартните 7 GB, които са автоматично ваши, щом активирате акаунта си към Microsoft. Удобството е голямо – всеки файл в SkyDrive си има собствен линк, което значително опростява изпращането и споделянето на големи по обем файлове. Освен това остават разширени възможности за ползване на Outlook електронна поща (с капацитет до 25 GB), средства за онлайн работа в екип, видеоконферентна връзка, бонус минути към Skype и т.н.  

И не на последно място – Microsoft обещава да обновява Office 365 регулярно на няколко месеца, така че няма да чакате три години като потребителите със стандартни лицензи, за да имате достъп до новите функции на офис пакета. Той ще се актуализира тихомълком и напълно автоматично.

 

 

Бизнес

Както споменахме, дългосрочните абонаменти за Office 365 едва ли ще са по вкуса на големия бизнес, но пък я си представете, че започвате страничен проект с продължителност от, да речем, 6 месеца? Тогава инвестицията определено си струва, още повече ще може да спестите от разходи за системна администрация и обслужване – всеки един служител ще може сам да свали и „инсталира” Office 365. Ако проектът се проточи повече от очакването – никакъв проблем, просто трябва да си платите и удължите абонамента колкото се налага.

Затова, ако смятате екстремно бързо да стартирате свой бизнес или да ползвате елитните възможности на Office 2013 за определен ограничен период време (за бизнес проект, през учебно време, за разработка на дипломна работа и т.н.) – тогава гъвкавостта на Office 365 ще ви заинтригува. Сигурен съм, че няма да ви е проблем да намерите информация за цени и условия в интернет, включително и за българския пазар.

 

Тагове: