Учени от Калифорния са създали молекулярни компютри, които са в състояние да се самосглобят от ивици рибонуклеинова киселина (РНК) в живи клетки. Подобни компютри ще бъдат програмирани да манипулират биологични функции в клетката, изпълнявайки различни задачи при определени състояния. Едно от приложенията може да бъде прецизна система за вкарване на лекарствени средства, казва Кристина Смолки, която води изследването, резултатите от които бяха публикувани в последното издание на списанието "Science".

Използването на биомолекули за изпълнение на компютърни изчисления беше демонстрирано за първи път в Университета на Южна Калифорния през 1994 година и подходът беше развит от Ехуд Шапиро в научния институт Вайсман в Израел. Но според Шапиро "новото, което показват сегашните изследвания е възможността да се открива присъствие или отсъствие на молекули в клетката."

Това отваря възможност за създаването на изчислителни средства, които да реагират на специфични състояния и условия в клетката. Например ще бъде възможно разработването на система за вкарване на лекарствени средства, която да вземе на прицел ракови клетки, използвайки гени за регулиране на клетъчния растеж и смърт. "Ще може да се програмира точното изпускане на лекарството, когато дадено състояние настъпи, в точното време и на точното място", допълва Шапиро.

Методът представлява програмиране на РНК поредици в ДНК и въвеждането им в клетката. "Така че клетката сама произвежда тези механизми - казва Кристина Смолки. - Рибонуклеиновата киселина всъщност е доста податлив на програмиране субстрат."

Тагове: