Стартира нова европейска гражданска инициатива, чиято цел е да се направи опит да се забрани на издателите на игри да ги правят безполезни за играчите. Ако тя успее да събере 1 милион подписа, Европейската комисия ще трябва да обмисли дали да я въведе като закон.

Едно от най-неприятните неща, с които можете да се сблъскате като геймъри, е когато издател реши да "унищожи" някоя от любимите ви игри. Това може да се случи по редица причини - изтичане на лицензионните споразумения, твърде скъпа поддръжка на сървърите, стратегия за прекратяване на живота на играта, която цели да накара играчите да се насочат към нови заглавия и т.н.

Все по-голям брой игри разчитат на сървъри, за да работят. Ако издателят реши да изключи един от тях, той по същество "убива" играта и никой не може да я играе отново.

Излишно е да казваме, че това може да предизвика сериозен отпор сред общностите на отдадените играчи, както и сред разработчиците, които виждат, че целият им труд се изпарява. Такъв ход не само че лишава играчите от любимо занимание, но и излиза, че компанията решава да премахне продукт, за който са платили и евентуално са хвърлили много допълнителни пари под формата на допълнително съдържание, бонуси и др.

Някои недоволни геймъри дори заявиха, че искат да съдят издателя на видеоигри Ubisoft за това, че е "убил" популярната състезателна игра The Crew, като е отнел лицензите на геймърите. Този ход, описан от много потребители на Reddit като "кражба", предизвика нова вълна от възмущение от тази практика.

Инициаторите на гражданската инициатива казват, че спирането на игри "ограбва клиентите, унищожава игрите като форма на изкуство и е ненужно". Те се надяват, че като накарат достатъчно хора да подпишат петицията им, ЕС ще трябва да обмисли възможността за обявяване на "убиването" на игри от издателите за незаконно.

Европейската гражданска инициатива е механизъм, предназначен за гражданите на ЕС да участват по-пряко в разработването на политиките на блока, като предлагат ново законодателство. Ако повече от един милион души (от минимум седем държави) подпишат петиция, Комисията трябва да предложи ново законодателство или да представи подробна обосновка защо няма да го направи.

Именно в тези рамки геймърите, които се интересуват от политиката, се заеха да мобилизират отдадените на онлайн игрите в Европа, за да "спрат унищожаването на видеоигрите".

При успех инициативата Stop Killing Games ще изисква от издателите да оставят игрите в "разумно" работно състояние в момента на спирането им. Тя ще се прилага и за игри, които са безплатни, но предлагат на клиентите си опции за микротранзакции.

Снимка: Unsplash/Ubisoft

Виж още: SK hynix потвърди, че GDDR7 паметта ще влезе в масово производство през третото тримесечие

Още от Play