
Gallery "4656"
Текст: Анна Маринова.Вероятно на мнозина темата за пералните машини може да се стори твърде скучна. Особено на мъжката част. Ако си мислите обаче, че в света на тези толкова еднотипни и обикновени на пръв поглед машини всичко е еднообразно, лъжете се! И тук се случват интересни неща, които ще ви изненадат приятно с авангардност и с... простота. Точно така с простота, защото, както понякога се оказва, гениалните изобретения често са максимално опростени. Така стоят нещата и с алтернативната перална машина на дизайнера Харша Вардхан, която освен че пере чудесно, изпълнява функциите и на футуристичен диван.
Маскираният електроуред
Противно на мненията, че пералните машини са приоритет на нежната половина от света, проектът за разработката на необичайния уред е дело на мъж. Това е 23-годишният индийски студент по дизайн Харша Вардхан от Индийския технологически институт. Според него подобни изобретения от типа 2, 3 или дори 4 в едно могат да спестят много пространство в жилищата на хората. А когато става дума за перални машини то те могат да спестят и излишни разходи и време на тези, които ползват обществените перални (обикновено американските граждани).
Харша Вардхан нарекъл своя проект Alternative Clothes Cleaner и дал същото название на проектираното от него изобретение. По същество то представлява перална машина, скрита под футуристичен дизайн. Всъщност оказва се, че маскираният електроуред е многофункционален, тъй като може да се използва още като масичка, стол или дори малък диван. Благодарение на тази особеност на уреда, може да поседите на него или да поканите гостите ви да отдъхнат върху повърхността му като върху диван, докато той през това време изпира дрехите ви съвсем старателно. Не очаквайте обаче да усетите някакви вибрации от машината. Тя е съвсем безшумна, тъй като използва нова технология, която й позволява да работи, без да се нуждае дори от вода...
Пране с йонизиран въздух
Както вече разбрахте, не само външният вид на Alternative Clothes Cleaner е нестандартен и необикновен. Необикновен е и начинът на изпиране на дрехите, който тя ще прилага. И напълно разбираемо една перална машина на бъдещето не може да вибрира, щрака и центрофугира шумно като обикновените си събратя.
Всъщност Alternative Clothes Cleaner ще бъде съвсем безшумна и неподвижна, докато работи. Това е разбираемо, като се има предвид, че машината не функционира с вода като стандартните перални. За тази цел тя използва просто... въздух. Въздух, но не какъв да е, а йонизиран. Предвидено е заредените по този начин молекули да отстраняват съвсем безпроблемно мръсотията от прането, осигурявайки идеална чистота. Доколко ефективен обаче ще е този метод срещу упоритите петна кошмар на всяка домакиня, не е ясно. Не са съвсем ясни и подробностите за начина, по който ще се осъществява изпирането. Те явно са старателно премълчавани от дизайнера, вероятно за да не бъде злоупотребено с идеята му.
Механизъм и напредничави технологии
За да не бъде съвсем мистериозна неговата машина, Вардхан предлага доста повече информация за принципа на действие и механизма на Alternative Clothes Cleaner. Дрехите за пране се поставят в специален сектор, който, според проекта, се намира под капака на машината и е отделен от останалите елементи със синя еластична мрежичка. Под нея се крие тайната на електроуреда. Там се извършва йонизация на въздуха, който с помощта на обикновен вентилатор се насочва към отделението с мръсните дрехи. След като премине през тях в буквалния смисъл на думата, и отстрани мръсотиите, той се отправя към системата за пречистване, където с помощта на филтри се отстраняват нечистотиите.
Във вътрешността си пералната машина ще бъде изработена от пластмаса и неръждаема стомана с хромирана повърхност, които ще предпазват елементите й от външни въздействия. Вътрешната страна на корпуса пък ще е направен от полиетилен с висока плътност достатъчно здрав и едновременно с това еластичен материал. Изключително важна съставна част на машината е и специалният панел със солидни размери и сензорен дисплей, от който ще се извършва управлението на уреда. Той се поставя във вътрешността на пералнята, откъдето осъществява взаимодействие с останалите елементи.
В битка с конкуренцията
Няма как да отречем, че насочеността на индийския дизайнер е свързана с техниката на бъдещето. Това се потвърждава освен от футуристичната визия и технологии, и от специалното внимание, отделено от Вардхан на тема екология. Става дума за формата на Alternative Clothes Cleaner, която неслучайно напомня за камък или скален къс, и за факта, че пластмасата, която ще бъде използвана при изработката на машината, трябва да бъде от рециклирани пластмасови отпадъци.
С необикновения си проект, който за съжаление на този етап е само на хартия, индиецът ще участва в ежегодния конкурс Electrolux Design Lab, организиран от шведската компания. Заедно с Вардхан в него са записани 599 конкуренти от 42 държави в света. Дали авторът на Alternative Clothes Cleaner ще спечели награда, ще стане ясно на 9 октомври в Цюрих, когато ще бъдат обявени финалистите от конкурса.
Чаша вода за блестяща чистота
Още един проект за необикновена перална машина, която използва минимално количество вода за изпиране на мръсни дрехи, беше представен през юни тази година. Тя е разработка на британски учени от университета Лийдс. Машината пере мръсни дрехи само с една чаша вода, в която е разтворен перилен препарат, и консумира съвсем малко енергия. Принципът на действие не е сложен. Тайната се крие в поставяните по време на работа в пералнята хиляди пластинки с диаметър от половин сантиметър. След това нагрятата вода разтваря мръсотията, която се поглъща от многобройните пластмасови гранули. В резултат дрехите биват приведени в съвсем чист и блестящ вид. Пластмасовите частици пък се изхвърлят през специален отвор в долната част на машината и могат да бъдат използвани многократно (до 100 пъти). Икономията на енергия е резултат от липсата на необходимост за подгряване на големи количества вода и отсъствието на режим центрофуга изпраните дрехи в окончателен вариант са практически сухи. Разработената от специалистите технология е наречена Xeros.
Коментари (0)