Автор: Драгомир Дончев
Непрекъснато растящите цени на електроенергията са факт. Повече от неприятен факт. Причините за това са много и, честно казано, обективни – световните енергийни източници непрекъснато намаляват с нарастващи темпове и понеже голяма част от тях са невъзобновяеми, цената на количеството произведена енергия плавно се повишава през годините.
Aлтернативи
В същото време от години съществуват методи за генериране на енергия от практически неизчерпаем източник като например слънцето, но те и до днес си остават по-скоро екзотична, скъпа и по тази причина малко използвана алтернатива. Защо? Много просто – защото така наречените фотоволтаични панели, способни да преобразуват уловената енергия на слънчевите лъчи в електрически ток, са много обемисти и което е по-важното – крайно неефективни – с толкова скромен коефициент на полезно действие, че трудно могат да конкурират масово използваните днес енергоносители. Освен това те идват и с други ограничения – могат да се използват единствено през светлата част на деня, да не говорим, че са и естетически грозни – няма да ги срещнете като елемент от екстериорния дизайн дори на „най-зелените“ сгради в света.
Всичко това обаче скоро може да се промени, ако изобретението на немския архитект Андре Брьозел получи нужното финансиране и респективно публичност, тъй като то обещава да премахне с един замах по-голяма част от недостатъците на фотоволтаичната технология и да я направи достъпна за масите.
Леща от светлина
Концепцията, разработена от Брьозел и неговата компания Rawlemon, изглежда проста, но има потенциала да направи фотоволтаичната енергия едновременно по-евтина, достъпна и ефикасна. Идеята тук всъщност е изумително проста и включва специална сферична леща, която улавя слънчевите лъчи и ги концентрира, увеличавайки силата им до 10 000 пъти. Оптичното устройство е толкова мощно, че е способно да осигури достатъчно поток светлина дори в облачен ден или да улови отразените лунни лъчи в ясна нощ. И тъй като светлинният сноп е силно концентриран, той не изисква разполагане на фотоволтаични панели върху голяма площ, както типичните слънчеви централи. Всъщност соларните клетки, които използва прототипът на Rawlemon, са изненадващо скромен брой и са разположени непосредствено под сферичното тяло на мегалещата, улавяща слънчевата светлина.
Революция в света на фотоволтаичните технологии – това е, което обещава удивителният Beta.ey концепт.
"Повече енергия, моля!" - на страница втора.
Повече енергия, моля!
Оптичната конструкция на увеличителното стъкло, която устройството използва, е много проста и позната на човечеството от векове. Тя представлява сферичен съд, пълен с вода, който обаче може да увеличи хилядократно силата на слънчевите лъчи. Единствената по-сериозна инженерна добавка, която Брьозел е включил тук, е миниатюрен датчик, следящ движението на слънцето и луната по небесната полусфера и ориентиращ лещата така, че да улавя максимално тяхната светлина.
Така комбинацията от уникалната сферична леща и нейната проследяваща система гарантират до 70-процентно повишение в коефициента на полезно действие на класическите фотоволтаични панели – меко казано, впечатляващо постижение.
Първите версии на Beta.ey са скромни – и като размери, и като капацитет. Но потенциалът на концепцията е впечатляващ.
Трънливият път към успеха
Първоначално Rawlemon разработват устройството (което наричат Beta.ey) в мащаб, подходящ за монтиране върху покривите на сградите. Но за да може това интересно изобретение да извърви пътя от експериментален прототип до комерсиален продукт, то се нуждае от сериозно финансиране. Затова като първа стъпка към осъществяване на идеята си компанията смята да предложи серия подобни устройства с доста по-скромни размери и възможности.
В момента Rawlemon се надяват да получат достатъчно парична подкрепа в рамките на кампания, която са организирали в един от най-популярните сайтове за публично (crowd) финансиране – Indiegogo. Там те предлагат портативни версии на Beta.ey в два варианта: S и XL размер. По-скромната S версия ще може да осигури 1.1 киловата енергия дневно – достатъчно, за да захрани вашия лаптоп или таблет в продължение на два дни.
По-голямата, XL версия пък ще генерира до 3.4 киловата дневно – достатъчно енергия, за да обезпечи безпроблемна работа за мобилния ви компютър в рамките на седмица.
Ако само южната фасада на Бурж Дубай бъде оборудвана с Beta.ey устройства, тя ще генерира 16.2 гигавата електроенергия за година.
Способна да захрани град
Разбира се, далеч по-интересната версия на Beta.ey тепърва предстои да стане пазарен факт. Крайната цел на това удивително устройство не е да захранва смартфони и таблети, а цели сгради, а защо не и градове. Простите сметки показват, че ако само една от стените (да кажем, ориентираната към слънцето южна фасада) на мегасграда като култовата Бурж Халифа в Дубай бъде оборудвана с Beta.ey устройства, тя ще може да генерира чудовищните 16.2 гигавата електроенергия годишно. Това е с около 60 процента повече, отколкото е нужно за захранване на кулата, така че излишъкът спокойно би могъл да бъде пренасочен за други цели. Всъщност той ще е достатъчен, за да захрани град като Ню Йорк за няколко часа и ще генерира около 1.2 милиона долара печалба годишно от спестена електроенергия.
Това естествено за момента е само смела мечта, но ако идеята на Rawlemon и Брьозел набере достатъчно популярност, кой знае – може би покривът на следващия ви дом вместо с комин ще бъде увенчан със странна, но изключително полезна соларна сфера, осигуряваща цялата електроенергия, която му е нужна.