Напоследък постоянно чуваме съобщения за появата на нови източници на енергия. И често решенията на учените приемат причудливи форми. Само преди 20 години някои от използваните днес технологии бяха просто теория и изглеждаха фантастично, а ето че днес в доста от развитите страни те са ежедневие. Тук става въпрос не за традиционните слънчеви панели, ветрогенератори или хидроелектроцентрали, а за доста по-оригинални варианти на алтернативната енергетика. Вижте кои са те!

 

 

На първо място може да започнем с енергията на вулканите, която бе предложена за използване в инфраструктурни обекти и по-конкретно – за създаване на небостъргача VolcanElectric Mask в Китай, който ще изглежда като купол, закриващ целия вулкан. Сградата предвижда многоцелево ползване, обединявайки в себе си промишлени, туристически и научни центрове. Но главната мисия на комплекса ще бъде преобразуването на стихийното природно явление в електроенергия. Специални устройства, влизащи в основата на сградата, ще извършват преработката на вулканичната топлина в електричество, осигурявайки енергия както за самия комплекс, така и за други сгради и съоръжения, разположени в близост. Небостъргачът VolcanElectric Mask ще се превърне в прекрасно място за визитата на любопитните туристи, които ще имат уникалната възможност да погледнат във вътрешността на вулкана.

 

 

Енергията на големия брой подводни течения, които преминават около Австралия – това е предложението за алтернативен източник на енергия на специалистите от компанията BioPower Systems, които имат разработен проект за електроцентралата BioWave. “Горивото“ в тази съвременна станция ще бъде течението на споменатите водни маси в океана.

 

 

Дефицитът на енергия, от който японската компания East Japan Railway Company напоследък страда, ще бъде попълнен от самите пътници чрез монтирането на изработващи енергия подложки. Преминавайки през тях, те дори няма да подозират, че в момента изработват чиста енергия.

 

 

Компанията Soccket Inc създаде много малка и компактна миниелектроцентрала. Обикновена футболна топка, снабдена със специална технология, превръща здравите шутове и търкалянето по тревата в електроенергия. След няколко часа игра тази специална футболна топка ще е заработила енергия за захранването на неголяма светодиодна лампа, с която можете да четете през цялата нощ. Много подходящ вариант за развиващите се страни в Азия и Африка.

 

 

Швейцарските учени от град Берн са отишли още по-далеч – в кръвоносните съдове, където ще търсят начин за добиване на енергия, предназначена за работа на различните електрически кардиостимулатори. Специални миниатюрни турбини, разположени в кръвоносните съдове, ще изработват енергията, създадена от движението на кръвта в тялото. Това ще спести необходимостта от постоянни операции на пациентите за поставяне на нови батерии в кардиостимулаторите.

Да обединят приятното и полезното са решили създателите на люлката-генератор-улична лампа с име Giraffe Street Lamp. Люлеейки се на това интересно устройство, хората ще направят света по-ярък и светъл, тъй като в конструкцията му присъства система за производство на електроенергия, използвана за захранване на уличните лампи, монтирани на върха на системата.

 

 

Първата в света сграда – BIQ house, получаваща енергия от микроскопични зелени водорасли, ще се появи в Хамбург. Водораслите покриват стените и прозорците на архитектурното съоръжение и се явяват своеобразен биореактор, изработващ електричеството чрез фотосинтеза.

 

 

Всички представени дотук технологии са оригинални и интересни, но тази на английската компания Geneco направо бие рекордите. Работата е там, че специалистите от компанията са изобретили технология, която създава метан от човешките фекалии. Още повече – въпросната технология вече намира приложение и в биоавтомобила VW Bio-Bug.

 

 

Само след няколко години около китайските южни брегове ще израсне най-голямата в света електростанция (OTEC) с технология за създаване на енергия, основана на температурната разлика на океана - на неговата повърхност и дълбочините. Реализацията на този проект ще бъде възложена на световноизвестната компания Lockheed Martin.

 

 

Още един необикновен вариант на електрическа централа е създала компанията Helius Energy заедно с конгломерата Rothes Whisky. Необичайната електростанция работи с уиски, или по-точно с отработените продукти след дестилацията във вид на протеини и въглехидрати, които обикновено просто се изхвърлят на боклука. Разработчиците на технологията вече може да се загреят не само вътрешно, но и външно. Първата идея относно на отпадъчните биопродукти за произвеждане на електричество датира от 2009 година, като в момента компанията Helius Energy пуска в експлоатация първата в света електроцентрала, работеща с отпадъци от производството на шотландско уиски. В концерна Rothes Whisky влизат доста компании, които могат регулярно да подават гориво, като при пълно натоварване въпросните електрически централи ще могат да осигуряват електроенергия на до 9000 частни домове.

А знаете ли кои са десетте най-скъпи обекти, които е създало човечеството?

Още от Social