Цонг Лин Ванг и колеги от Технологичния Институт в Джорджия, Атланта, са заменили звездообразните текстилни фасети с цинковооксидна нанонишка, която играе ролята на конец. В момента, когато две такива фасети се докоснат иновативната нанотел се задвижва и с помощта на пиезоефекта механичната енергия се превръща в електричество, обясняват учените.
Пиезоефектът е познат още от края на ХІХ век и описва качествата на някои кристали, да произвеждат електрическо напрежение, когато променят формата си под натиск. Той бива използван в множество уреди на нашето съвремие като часовникът с квар например.
Учените комбинират своите специални фасети по двойки, така че да се намират в противоположност. Така при съвсем леко движение те променят формата си и произвеждат електричество. Един подобен генератор в лабораторията, състоящ се от две електрофасети прозивежда енергия от 16 пиковата (10-12 вата, или една милионна част от микровата).
Единственият проблем, който засега осуетява производството на дрехи от подобни материи е, че цинковият оксид е чувствителен при взаимодействие с вода и подобни дрехи не бива да се перат.
Текст: Любена Антонова
Коментари (0)