Gallery "4752"
Кражбите на информация все повече набират скорост и помощници в това са мобилните телефони и джобните компютри. Оказва се, че веднъж въведена, информацията в тях не е толкова лесно да се унищожи.
И ако компютърът с отворена архитектура, все пак може да се изчисти преди да отиде в боклука, обикновен човек не е в състояние да направи същото с телефона си.
Същевременно производителите непрекъснато увеличават паметта на тези устройства, а за в бъдеше обещават да съвместят телефоните и с кредитни карти.
Повечето хора не се замислят за защита на личната си информация, като така оставят голямо поле за действие на мошениците, пие британският вестник Гардиън.
На всеки 6 месеца само в лондонските таксита пътниците забравят 63 000 мобилни телефона и 6 00 джобни компютъра.
На летище Хийтроу всеки ден намират по 10 телефона, като на всеки четвърти не е поставена защита.
Освен това според закона собственикът е длъжен да пази информацията на тези устройства няма забрана за четене на такива данни.
Средно личният телефон се използва една година, а корпоративният две.
Средната продължителност на живота на мобилното устройство не е много по-голяма от тази на пеперудата, отбелязва доктор Анди Джоунс, шеф на изследователското управление на компанията ВТ по информационна сигурност.
А когато служителите се разделят с него, не смятат, че устройството има реално значение за организацията.
Когато ефективният живот на мобилния телефон свърши, никой не се замисля за данните, които могат да се намират в него.
Повечето хора пазят старите телефони в някое чекмедже у дома си, докато не го предадат на някои благотворителна организация, отбелязва изданието.
Те от своя страна ги продават на компания за вещи втора употреба. Прекупвачите изпращат по-голямата част от телефоните в Африка или Азия, където кражбата на лично информация вече е особено разпространена.
Мобилните устройства пазят информация за бизнеса на собствениците си, техните сметки и дори любовни връзки.
Джон Годфри, директор на компания, която се занимава с преработката на телефони, коментира, че хората трябва да се осведомяват какви опасности крие пазенето на лично информация в мобилните устройства.
Изследователите изяснили, че в 7% от телефоните има информация за техния собственик, също така данните от 7% дават възможност за фирмени измами.
27% от изследваните джобни компютри съдържали информация за дадена компания, а 16% - лични данни.
Това предизвиква още по-големи опасения на фона на бързото развитие на технологиите, отбелязва вестникът.
Разработчиците на мобилни устройства, за да облекчат живота на потребителите, планират в най-скоро време да превърнат мобилния телефон в универсално платежно устройство, съвместимо с кредитна карта.
При липсата на съответната защита данните или самоличността на собственика на такова устройство може са стане истински подарък за мошениците.
Коментари (0)