Има ли хора в хай-тек бранша, които са направили големи открития, но имената им незаслужено са потънали в забрава?

На този въпрос се опитва да си отговори американското издание Computerworld, което е направило дори класация по тази тема. Тя е оглавена от Джина Бартик, която е сред шестте програмисти, създали първия напълно електронен компютър ENIAC (на снимката), който вижда бял свят през 1946 година.

На втора позиция е инженерът от IBM Дейвид Брадли, който е изобретател на комбинацията от клавиши Ctrl-Alt-Del, която спасява милиони хора всеки ден, когато компютърът им зависне.

Третото място в листата на забравените си делят Лин Конвей и Карвър Мид. Те са предложили метод за създаване на свръхголяма интегрална схема, която позволява обединението върху една микросхема десетки хиляди транзистори.

По-нататък в тази класация има също интересни имена. В нея е Анди Херцфелд, който е един от създателите на Macintosh OS. Тук е и Робърт Кан, създал първоначалната схема на работа на мрежата Arpanet, която после се превърна в интернет. Компания му прави Тед Нелсън, който е измислил термини като хипертекст, хипермедия и виртуалност.

Компанията на забравените би била непълна без три колоритни фигури, с чийто продукти се сблъскваме всеки ден. В нея са изобретателят на първите емотикони Брад Темпълтън, Рей Томлнсън, който измисли знака @ в адреса на електронната поща и Гари Туерк, смятан за баща на спама, защото е пратил първото такова писмо през 1978 г.

В класацията, според нас, незаслужено е пропуснат Джон Атанасов и неговият АВС - първото цифрово компютърно устройство, създадено през 1937 година.

Тагове: