Google постепенно затяга политиката си за приложения в Google Play Store през годините, но сега компанията смята, че може да се направи повече за защитата на потребителите. Един от начините да стане това е да се намали размерът на зловредния софтуер и „лошите“ приложения. Ето защо Google започва да преглежда приложенията, преди те да станат достъпни за изтегляне.

Новата политика, която е подобна на подхода на Apple за App Store, е в сила от няколко месеца. Това става чрез микс от алгоритми и човешка намеса, който разчита нелоялните приложения.

Но това не е всичко, което прави Google. Компанията стартира нова система за рейтинг, която ще посочва кои приложения и игри са подходящи за определени възрастови групи. Има осъществени партньорства с редица независими органи, включително ESRB, PEGI, USK, ClassInd и The Australian Classification Board. Това са същите групи, които класифицират видеоигри като GTA V, преди да бъдат пуснати в продажба.

Идеята е да се помогне на разработчиците по-добре да насочат продукта към потребителите и да образоват родителите за приложенията и игрите, които искат да изтеглят. Рейтингите ще покриват обичайните теми: сексуално съдържание, насилие, наркотици, алкохол и хазарт.

Според Google, ако потребителите са в държави, в които дадено приложение не се поддържа, това ще е "въз основа на възраст и родов рейтинг", който е бил избран, след като разработчиците са завършили своя рейтинг въпросник за съдържанието. Ако разработчиците не отговарят на изискванията, свалянето може да бъде блокирано в определени региони.

Това е сериозна стъпка за Android, защото разработчиците вече няма да могат да качват каквото си поискат. Play Store в момента е бизнес за 7 милиарда долара и Google се нуждае от по-добра защита на потребителите.

Прочетете още: Google представи новия си онлайн магазин за закупуване на физически продукти

Тагове: