От своята подобна на ореол орбита на почти милион километри от Земята космическият телескоп "Джеймс Уеб" вижда по-далеч, отколкото човешките очи някога са виждали.

През май астрономите обявиха, че "Уеб" е открил най-отдалечената галактика, открита досега - размито петно червена светлина, което виждаме във вида, в който е съществувало само 290 милиона години след Големия взрив. Светлината от тази галактика, чиято маса е няколкостотин милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето, е пътувала повече от 13 милиарда години, докато фотоните попаднат върху покритото със злато огледало на "Уеб".

Няколко месеца по-късно, през юли, учените публикуваха изображение, заснето от "Уеб", на планета, която обикаля около звезда, малко по-студена от Слънцето, на близо 12 светлинни години от Земята. Чуждият свят е няколко пъти по-малък от масата на Юпитер и е най-близката екзопланета, която някога е била заснемана директно. Един от научните инструменти на "Уеб" е снабден с коронограф, за да заличи ярката звездна светлина, което позволява на телескопа да различи слабия подпис на близката планета и да използва спектроскопия за измерване на химическия ѝ състав.

Това са само част от откритията, направени от телескопа "Уеб" на стойност 10 млрд. долара, откакто започна научни наблюдения през 2022 г. Ако се съди по интереса на астрономите към използването на уреда, предстоят още много такива.

Институтът за наука за космическия телескоп, който управлява "Уеб" от името на НАСА и нейните международни партньори, заяви миналата седмица, че е получил 2377 уникални предложения от научни екипи, които искат да наблюдават обсерваторията. Институтът публикува покана за представяне на предложения по-рано тази година за така наречения „Цикъл 4“ за наблюдения с уреда.

Този обем от предложения представлява около 78 000 часа време за наблюдения с "Уеб", което е девет пъти повече от наличния капацитет на телескопа за научни наблюдения в този цикъл. Предишният цикъл на наблюдения имаше подобен „процент на свръхзаписване“, но имаше по-малко общо време за наблюдения на разположение на научната общност.

Повече от 600 учени ще прегледат предложенията и ще изберат най-обещаващите от тях, които ще бъдат изпратени на телескопа. Най-голямата част от предложенията ще бъдат свързани с наблюдение на галактики с "висока червена стъпка" сред първото поколение галактики, формирали се след Големия взрив. Светлината на тези стари и отдалечени галактики е разтеглена до по-големи дължини на вълните поради разширяването на Вселената. Изследванията, включващи атмосфери на екзопланети и звезди и звездни популации, са втората и третата най-популярни научни категории в този цикъл.

"Уеб" е съвместен проект на НАСА, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция. Основното огледало на обсерваторията с височина 6.5 метра и четирите инфрачервени инструмента, настроени да откриват слаба топлинна енергия, идваща от студената чернота на Космоса, я правят особено полезна изследователска платформа с общо предназначение. В този цикъл астрономите поискаха време от "Уеб", за да разгледат обекти в Слънчевата система, екзопланети в нашето звездно съседство, газ и прах, суспендирани в пространството между звездите, свръхмасивни черни дупки и близки галактики.

Това е забележителен набор от научни цели. Единствено космическият телескоп "Хъбъл" може да се сравнява с обхвата на научните цели на "Уеб", но по-голямото огледало на "Уеб" му позволява да наблюдава обекти, 100 пъти по-слаби, отколкото "Хъбъл" може да види.

Снимка: NASA, ESA, CSA, STScI, T. Temim (Princeton University)

Виж още: Google пусна предварителна версия на ИИ модела Jarvis, който иска да завладее компютъра ви