Най-накрая имаме първите официални снимки от космическия телескоп „Евклид“ на Европейската космическа агенция (ЕКА) и те са абсолютно спиращи дъха. Мозайката от изображения включва снимки на повече от 14 милиона галактики и ни дава съвсем кратък поглед към това, което астрономите наричат „космически атлас“.

Карол Мъндел, научен директор на ЕКА, казва, че „мащабът е напълно неразбираем“, и съвсем не греши. Разглеждайки мозайката от изображения, която ЕКА сподели на последния Международен астроконгрес в Италия на 15 октомври, е трудно да не останете доста впечатлени от видяното.

ЕКА твърди, че изображението би изисквало повече от 16 000 4K телевизионни екрана, за да се покаже в пълна резолюция, а това е само един процент от окончателната карта, която телескопът „Евклид“ ще заснеме. Първата серия от изображения на уреда се състои от повече от 200 отделни части (по-точно 260).

След като телескопът приключи със заснемането на изображенията и учените имат време да ги сглобят, това ще бъде най-голямата и най-точна карта на Вселената, създавана някога от хората. За да приключи събирането на тези изображения, телескопът ще има нужда от още около шест години.

Дотогава обаче ще трябва просто да работим с първите изображения на „Евклид“ и да видим как учените ще ги използват, за да задълбочат разбирането си за Вселената, а точно това ще направи това изображение и други подобни. Ако се вгледате по-дълбоко в него, ще забележите и синята ивица, която го пресича.

Според ЕКА това е линия от прах и газ, която се намира в Млечния път. Известна е също като „галактически цирус“. Освен това увеличаването на изображението ще позволи на астрономите да видят неповторими галактики и черни дупки, отдалечени на стотици милиони светлинни години, включително някои свръхмасивни черни дупки.

Снимка: Unsplash/ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay

Виж още: Ключовите съставки на живота на Земята идват от Космоса, сочат нови доказателства