Почитателите на Космоса, които мечтаят един ден да колонизират Марс, трябва да се справят със суровата действителност на ограничени природни ресурси на планетата, особено когато става въпрос за строителни материали. Екип от учени от Сингапурския университет по технология и дизайн откри, че с помощта на проста химия органичният полимерен хитин - съдържащ се в екзоскелетите на насекомите и ракообразните - може лесно да се трансформира в специален строителен материал за основни инструменти и жилища. Това откритие гарантира използването на минимална енергия и няма нужда от транспортиране на специализирано оборудване.
„Технологията първоначално е разработена за създаване на кръгови екосистеми в градска среда“, каза съавторът на проучването Хавиер Фернандес. „Но поради своята ефективност това е и най-достъпният метод за производство на изделия в голямо количество в затворена изкуствена екосистема в изключително оскъдната среда на иначе мъртва планета.“
Както вече съобщихме, NASА обяви амбициозен план за връщане на американските астронавти на Луната и създаване на постоянна база там с поглед към евентуално пътуване на астронавти и до Марс. Използването на подобни материали ще бъде от решаващо значение за успеха на лунната програма Artemis. Например бетонът изисква значително количество добавена вода, за да може да се използва на място, но както на Луната, така и на Марс има подчертан недостиг на вода. А транспортните разходи за доставката на вода биха били непосилно високи. NASА изчислява, че транспортът на 1 кг материал ще струва около 10 000 долара.
Фернандес и колегите му твърдят, че хитинът вероятно ще бъде част от всяка планирана изкуствена екосистема, тъй като от него има голямо количество в природата. Това е основният компонент на рибните люспи и гъбичните клетъчни стени, както и екзоскелетите на ракообразните и насекомите. Всъщност те вече са били мислени като ключов източник на протеин за евентуална марсианска база. И тъй като хитиновият компонент на насекомите има ограничена хранителна стойност за хората, извличането му за производство на строителни материали „не пречи или не се конкурира с доставките на храна“, пишат авторите. „По-скоро това е страничен продукт от него.“
Снимка: Pixabay
Виж още: Huawei Mate 40 може да е последният танц за мощния чипсет Кirin