Днес, 20 юли 2014 г, се навършват точно 45 години от онзи паметен момент, в който за първи път човек стъпва на Луната. На днешния ден през 1969 г. Нийл Армстронг излиза от лунния модул Ийгъл, казвайки прословутата фраза „Една малка крачка за човека – един голям скок за човечеството“. А знаете ли защо той излиза първи? На този въпрос отговарят от Gizmodo.

Според официалната информация Армстронг излиза първи, тъй като структурата на лунния модул е предразполагала именно такава подредба.

Група от 29 астронавти се подготвя за мисията Аполо, но само трима са избрани – финалният подбор е обявен през януари 1969 г. Това са Нийл Армстронг, Едуин „Бъз“ Олдрин и Майкъл Колинс, които се превръщат в официалния екип, който трябва да достигне до Луната. Вниманието бързо е насочено към първите двама, тъй като някой от тях ще бъде първият човек, стъпил на Луната (Колинс е пилот на командния модул, което го елиминира от надпреварата). Въпреки че и двамата ще имат възможност да се разходят по повърхността на естествения спътник на Земята, да бъдеш първи е огромна чест. Това е и един от първите въпроси, зададени от пресата, но отговорът е, че все още не е известно.

 

 

Първоначално изглежда, че Олдрин ще е първият човек на Луната. Този слух се подхранва от предшестващата Аполо програма – Джемини, при която се правят десет полета, които тестват корабите, а астронавтите излизат в открития Космос. По време на полетите командирът (Армстронг) остава в кораба, а пилотът (Олдрин) излиза за "космическа разходка". Слухът се подхранва и от огромното желание на Бъз да бъде първият човек, стъпил на Луната. Според мемоарите на Крис Крафт, командващ Центъра за управление на полетите, „Бъз Олдрин отчаяно искаше честта да бъде негова и правеше всичко възможно това да се разбере“.

През април, три месеца преди изстрелването, официално е обявено, че Армстронг ще е първият човек, който ще стъпи на естествения спътник на Земята. Като причина от NASA обясняват, че изборът е породен от структурата на лунния модул Ийгъл – шлюзът се отваря настрани, към пилота. Това означава, че когато е отворен, командирът има директен път за изход, а пилотът остава в по-неудобна позиция. От NASA добавят още, че Армстронг е и от повече време член на екипа, присъединявайки се през 1962 г. Бъз прави това година по-късно. Въпреки достоверната история с шлюза години по-късно продължава да се твърди (от Крафт и от астронавта Ал Бейн), че от NASA са избрали Армстронг, тъй като егото му можело да го понесе, а при Олдрин това можело да е проблем. Е, може би шлюзът се оказал просто удобно обяснение.

 

 

Репликата „една малка крачка за човека...“ е била предварително планирана според братя на Армстронг. До своя последен дъх през 2012 г. Армстронг твърди, че първата реплика, която казва на Луната, е плод на спонтанността на момента. Според документален филм на BBC това не е точно така. В него Дийн Армстронг, брат на Нийл, разкрива друга история. Месеци преди полета Дийн, Нийл и семействата им са заедно на Кейп Код (малък полуостров в югоизточната част на щата Масачузетс). Когато двамата слагат децата да спят, Нийл предизвиква по-малкия си брат на игра на Риск (стратегическа настолна игра), а по време на нея му подава листче хартия:

„На листчето пишеше „Една малка крачка за човека – един голям скок за човечеството“. Той ме попита какво мисля за това. Казах, че е страхотно, а той добави „Знаех си, че ще ти хареса, но исках да го прочетеш.“

Явно Дийн е бил изключение, тъй като Олдрин и Колинс признават, че не са знаели нищо за фразата. Въпреки че тя остава в историята, след нея Армстронг продължава да говори, но последващите му думи не са толкова поетични: „И повърхността е от ситен прах“, а след това обяснява колко е лесно да се придвижва.

 

Интересно е, че президентът Никсън има подготвен план, който да следва при проблем с мисията. След трагедията с Аполо 1 през 1967 г, когато пожар обхваща модула, а тримата астронавти умират в пламъците, безопасното завръщане на Аполо 11 не е гарантирано. В случай на подобна трагична ситуация президентът на САЩ има готов сценарий, включително и при проблем, възникнал на Луната. Обръщението започва със:

„Съдбата реши, че хората, избрани да изследват Луната в мир, ще останат там и ще почиват в мир. Тези смели мъже – Нийл Армстронг и Едуин Олдрин, знаят, че няма възможност да се завърнат, но осъзнават, че тяхната жертва дава надежда на цялото човечество.“

Знаете ли други интересни факти, свързани с едно от най-големите събития в човешката история? Само ще добавим още, че името на майката на Олдрин, преди да се омъжи, е Марион Мун (Moon – Луна).