VR хедсети, проектори, телевизори – през последните няколко години добрите стари РС монитори се сдобиха с редица доста интересни и атрактивни конкуренти. Въпреки това класическият компютърен дисплей си остава предпочитана опция за повечето потребители и това с особена сила важи за феновете на РС гейминга.
Производителите на дисплеи ясно осъзнават това и днес пазарът предлага впечатляващо изобилие от продукти, насочени именно към техните специфични нужди и предпочитания. Optix MAG321CURV е ярък пример в това отношение – отлично балансиран 4K геймърски монитор от MSI, който предлага любопитен набор от функции, които ще стоплят сърцето на всеки почитател на РС видеоигрите.
Вижте още: MSI показва едни от най-добрите геймърски лаптопи относно цена и производителност
Какво ни допадна?
Започваме с един от най-силните козове на този модел – цената. Optix MAG321CURV, както подсказва името му, е 32-инчов панел с висококачествена VA матрица, 4К нативна резолюция и фантастично време за реакция от 1 милисекунда.
Изключително конкурентната цена, на която се предлага, го прави едно от най-изгодните предложения на пазара в момента, поне що се отнася до моделите с подобен набор от характеристики.
Екранът на Optix MAG321CURV е леко закривен, което компенсира една от основните слабости на VA матриците (по-скромния зрителен ъгъл поне в сравнение с IPS панелите например), а в същото време допринася за по-интензивно визуално преживяване, което буквално ви потапя във виртуалния свят на играта.
Моделът предлага два HDMI и един DipslayPort видео входа, което го прави подходящ за използване с няколко гейминг устройства. Това означава, че спокойно можете да свържете компютъра си през DisplayPort-a (което е оптимален вариант, тъй като DP e основно РС видео интерфейс), а към някой от двата HDMI да включите PlayStation-a или Xbox-a си.
Това е по-доброто решение, отколкото, да речем, използването на стандартен телевизор вместо гейминг монитор, тъй като свързването на РС през HDMI често води до проблем – най-вече по отношение на поддържаните комбинации от резолюция и честота на опресняване.
Друг плюс на Optix MAG321CURV е поддръжката на HDR, което (ако е добре реализирано, разбира се) превръща всяка игра в съвършено различно визуално приключение.
Допадна ни също така и лекотата на управление на монитора – екранното меню е с много приятен интерфейс и се командва с помощта на малък джойстик на гърба. Ако включите конзолата и РС-то си към Optix MAG321CURV и постоянно превключвате между различните видео входове, гарантирано ще оцените лесния достъп до съответната функция от екранното меню.
Основната (нативна) резолюция, която предлага Optix MAG321CURV, е UHD (3840 x 2160 пиксела) при честота на опресняване от 60 херца. Това е важна характеристика, тъй като до голяма степен определя параметрите на РС хардуера, необходим за комфортна игра на този дисплей.
През последните няколко години на сериозна популярност се радват т.нар. high refresh (с висока честота на опресняване) монитори, предлагащи 120- или дори 144-херцови панели. Факт е, че предлагат ненадминато игрално преживяване особено в по-динамични заглавия със състезателен елемент (екшъни от първо лице, battle royale игри и други). В същото време обаче подобни дисплеи предявяват изключително високи изисквания към игралния хардуер. За да осигури синхронен брой кадри за секунда (120 или респективно 144 fps), вашият компютър трябва да разполага с изключително мощна видеокарта и адекватен централен процесор, които струват хиляди левове.
По-скромните (и все още по-масови) 60 херца на Optix MAG321CURV не изискват подобни „чудеса“ от машината ви, но в същото време този дисплей ви позволява да се насладите на отличната визия и финия детайл на един 4К панел.
Какво може да ви липсва?
Макар да предлага HDR поддръжка, вероятно ще ви направи впечатление, че в спецификациите на Optix MAG321CURV MSI го наричат HDR Ready. Това е предпазлив начин да ви се подскаже, че при 300 нита пикова яркост не можете да очаквате HDR чудеса от този монитор. В общия случай за наистина добре реализирани HDR ефекти технологията изисква панел с поне два пъти по-висока върхова яркост (600 нита или повече).
Това означава, че с Optix MAG321CURV ще имате известен досег с HDR ефекти, но не и най доброто, което може да предложи тази технология.
Не че това е кой знае какъв проблем, разбира се – HDR поддръжката в много игрални заглавия все още е на доста разочароващо ниско ниво, да не говорим за адекватен съпорт на ниво операционна система (Windows) и AMD/NVidia видео драйвери.
Другата странна липса (поне що се отнася до официалните спецификации), която се набива в очи при Optix MAG321CURV, е отсъствието на каквато и да било технология за активна синхронизация (G-Sync или FreeSync). Става дума за функции, които помагат за синхронизацията между видеокарта и дисплей и по този начин предотвратяват накъсването на картината, когато тези два елемента на системата се разминават.
Това, разбира се, не е особен проблем, ако разполагате с приличен гейм хардуер, способен да осигури поне 60 кадъра в секунда на избраната за игра резолюция. Така или иначе днес само най-високият клас (да се чете най-скъпите възможни) видео адаптери са способни да гарантират „железни“ 60 fps в 4К резолюция, особено в най-новите и тежки игрални заглавия. Така че ако сте част от значително по-голямата група на „простосмъртни“ геймъри, разполагащи с относително скромна видеокарта или адаптер от среден клас (нещо от ранга на Nvidia GeForce RTX 2070 или AMD Radeon 5700XT), вероятно ще играете при малко по-ниската, но далеч по-поносима WQHD резолюция (2560 х 1440 пиксела).
Още повече технологии като Radeon Image Sharpening или Nvidia DLSS/Freestyle Sharpen до известна степен обезсмислят 4К резолюциите, тъй като предлагат качество на изображението, което е на практика неразличимо от това на 4К, но на доста по разумна хардуерна „цена“.
Както вече казахме в началото – тези скромни компромиси на Optix MAG321CURV се компенсират в достатъчно голяма степен от изключително атрактивната цена на модела. Ако желаете да се изкефите максимално на 32 инча, широкоекранен 4К панел, трудно ще намерите по-достъпно предложение от офертата на MSI.
Вижте още: MSI GS65 Stealth Thin 8RF: едно запомнящо се завръщане (ревю)