Този телефон направи голямо впечатление на потребителите из целия свят. Причината: Samsung S8000 Jet е първото мобилно устройство, използващо 800 MHz-ов процесор, което го прави най-бързият телефон без операционна система в света. Определено това е голяма крачка, а за да не говорим само на теория и да повтаряме част от хвалебствените слова, вече се сдобихме с тестова бройка и можем да ви запознаем по-детайлно с качествата му.

Визия
Дизайнът на модела е доста семпъл, но същевременно е невероятно пленяващ. Лицевата част е изцяло заета от дисплея, а точно под него са разположени три хард­уерни контрола – два за контрол на разговорите и един 3D куб, който за наше съжаление въобще не активира 3D мултимедийния куб, а служи за викане на меню и при задържане – за отваряне на таск мениджъра. Хубавото е, че пластмасата, използвана около тези бутони, е матирана и така няма да има дразнещи отпечатъци, но бързо ще установите, че всичко друго е гланцово и е като магнит за следи. Между другото голям интерес представлява гърбът на Jet-а, защото за разлика от класическия черен цвят той е решен в интересна комбинация между черно и червено. При заглеждане на слънце ще забележите, че червените ленти оформят интересни ефекти. Размерите на телефона са доста скромни - 109x53.5x11.9 мм при тегло 99 грама.


Дисплей
Около екрана имахме малко притеснения. На спецификации всичко звучи чудесно – 3.1-инчов чувствителен на допир с хипер висока резолюция от 800x480 пиксела, 16 милиона цвята, AMOLED технология за по-ниска консумация и още по-добра картина. Но при теста установихме, че е изработен по резистивна технология. Това определено не ни се хареса, но след като го взехме в ръце и имахме възможността на спокойствие да поработим с него, за миг въобще забравихме, че говорим за резистивен екран. Просто минусите на технологията ги нямаше, реакция имаше дори при най-финото докосване! Така че от цялата ситуация излизате печеливши – за разлика от капацитивните модели, тук може да ползвате стилус. Имаме съвсем малка забележка при четимостта на слънчева светлина. Не е достатъчно добро изображението, но може да се преглътне.

Хардуерът
Тук няма да се спираме много задълбочено, но по-скоро ще повторим някои неща от премиерата. Използваният процесор е 800 MHz, Qualcomm MSM6246, като основният коз на Samsung за бързата работа е, че мултимедийната обработка директно се пренасочва към него, а модемът сам си отговаря за разговорите. Вградената памет е в доста добри количества – 2, 8 или 16 GB, като е наличен и microSD слот за разширяване с още около 16 GB.

Комуникации
Тук всичко е ясно. Samsung-ът може да се използва по цял свят с четирибандовата си GSM поддръжка, отделно може да работи и в 3G мрежи, където се справя без проблем с видео­разговори (налична е допълнителна VGA камера отпред), а също така и с бърз HSDPA мобилен интернет, но със скорост само 3.6 Mbps. Bluetooth и Wi-Fi са налични, като за последния има много удобен мениджър. Тук е моментът да похвалим Samsung за невероятния им браузър Dolfin, който може да работи с до 5 едновременно отворени страници, поддържа Flash и е много добре оптимизиран за работа с допир.

Интерфейс
Едно от основните неща, с които се рекламира Jet, е подобреният фирмен интерфейс TouchWiz 2.0. При него новостите се въртят около Media gate 3D куба, управлението на телефона чрез акселерометъра и Motion gate функционалността, както и интегрирането на уиджети. Последните са програмки, които са изключително полезни и могат да се слагат по стартовите екрани (три на брой). Те могат да ви доставят полезна информация за времето, различни часови зони и други или просто да ви забавляват, като например това, което брои от колко дни сте на диета или от колко време не сте палили цигара. Вие сами може да си добавяте уиджети, като за момента общата им бройка е около 24, но със сигурност ще расте. Media gate също е доста интресен – 3D кубът с мултимедийни функции може да бъде повикан директно от хардуерен бутон отстрани на телефона, а като се появи, може да го завъртите от шестте му страни, като всяка ще ви даде различна функция – фотоалбум, радио, музикален и видеоплейър, игри и интернет. Media gate-ът пък позволява да активирате любимите си функции, като движите телефона си наляво-надясно, потупвате, накланяте или завъртате. Внимание в интерфейса заслужава и „умното” отключване, чиято идея е при изписване на предварително определена буква върху дисплея устройството да се отключва.

Мултимедия
Меката на Samsung S8000 Jet. Определено мултимедийните възможности на Jet са на доста високо ниво, за което голям принос има 800-мегахерцовият процесор. Моделът идва с отличен аудиоплейър, който разчита за качествен звук на технологиите DNSe и SRS Sound Effect. Отделно ни направи впечатление, че като включите слушалки в 3.5-милиметрововия аудиоизход, има опция в плейъра да пуснете и режим 5.1. Последният се стреми да възпроизведе възможно най-реалистичния 5-канален звук, като същата опция е налична и при видеоплейъра. Там пък ключова е директната работа с DivX и XviD видео. Към мултимедийните екстри остана само да добавим FM радиото с RDS и 5-мегапикселовата камера с двойна LED светкавица, автофокус и функции като разпознаване на лица, усмивки и мигане. Не е за пренебрегване и Wide Dynamic Range опцията, която позволява да се получат отлични резултати дори когато снимате срещу източник на светлина. В допълнение модерното устройство разполага и с вграден GPS приемник, но пък трябва да си купите хубав софтуер за навигация.

Заключение

Определено за момента това е най-добрият телефон без операционна система. Това мнение се породи в нас не само заради процесора, който кара мултимедията да е признание на Samsung S8000 Jet, но и заради добрия дисплей, богатата функционалност и още много други. На практика, ако не ви трябва за някое по-специфично приложение операционна система, въобще няма да забележите липсата й. Все пак не пропускайте да видите на какво е способен Samsung i8000 Omnia II, това е аналог на Jet, но работи под Windows Mobile.

Пълни спецификации на Samsung S8000 Jet

Сравни Samsung S8000 Jet и Samsung i8000 Omnia

Тагове: