Пазарният дял на Windows Phone все още е доста нисък, но ако искате да изпробвате свежа платформа с бъдеще и ви е омръзнало от Android и iOS, предложението на Редмънд е повече от отлично.

Освен ако не сте ограничени от бюджета, няма причина да изберете устройство с Windows Phone 7.*, тъй като то ще получи ъпдейт само до Windows Phone 7.8. Новата версия на платформата, Windows Phone 8, добавя много нови възможности, но има и ново ядро, което споделя основите си с Windows 8. В бъдеще това ще осигури лесна съвместимост между десктоп и мобилни приложения.

Безспорно двата най-добри смартфона с Windows Phone на пазара са Nokia Lumia 920 и HTC Windows Phone 8X. Именно Nokia и HTC са двете компании с по-особен статус, които Microsoft подкрепя по-силно от останалите. Това си личи и от дизайна, който напомня за интерфейсната естетика на Windows Phone. Изборът между конкурентни устройства с Windows Phone обаче е доста труден, тъй като строгата политика на Microsoft налага използването на сходен хардуер. Именно затова ще се опитаме да ви помогнем, като сравним двата най-горещи смартфона с Windows Phone 8 на пазара - Nokia Lumia 920 (тествана с помощта на магазини O-Connect) и HTC Windows Phone 8X.

 

Видео

 

Дизайн, изработка и ергономия

Както вече споменахме, двете устройства изглеждат сравнително сходно. Nokia и HTC разчитат на ярки цветове, с които да се диференцират в морето от скучни черни смартфони с Android и разбира се, от iPhone. Няма как да не отбележим, че Lumia 920 и 8X са глътка свеж въздух от визуална гледна точка и стратегията на Microsoft за привличане на потребители още в магазините би трябвало да работи.

Финландците и тайванците разчитат на сходни, но не и идентични цветове. Поставяйки жълтите (например) устройства на двете компании едно до друго, няма как да не забележите, че гамата на Nokia е с една идея по-ярка, докато тази на HTC е с една идея по-пастелна. По-голямата разлика обаче е в самия материал. Lumia 920 има лъскав корпус, за разлика от предходните Windows Phone устройства на Nokia, докато 8X е матов и по-грапав. Трябва да признаем, че Lumia линията изглеждаше и се усещаше по-добре в ръката, преди да стане лъскава, но дори така 920 изглежда невероятно.

Ако вече сте се насочили към Nokia Lumia 920, вероятно знаете, че устройството е огромно. Не, не става въпрос за огромен таблефон като Samsung Galaxy Note II, а за масивен и тежък смартфон, какъвто пазарът не е виждал от години. Lumia 920 тежи цели 185 г и не е от най-тънките устройства - основната причина за това се крие в PureView камерата, за която може да прочетете повече долу. HTC Windows Phone 8X от своя страна тежи 130 г и е малко по-тънък, което го прави по-удобен за носене и сравнително по-лесен за използване. Като цяло двете устройства се усещат доста различно.

Lumia 920 прилепва отлично в по-голяма ръка и създава чувство за особена монолитност, каквото може да усетите само при iPhone 5, но теглото започва да се усеща сравнително неприятно след няколко минути работа. Най-голям проблем е носенето в джоб, особено ако сте свикнали с по-компактни Android устройства или iPhone. Предложението на HTC пък се усеща като стандартен смартфон със сравнително заострени ръбове, които изискват няколко дни за свикване, но създават усещане за много по-малка дебелина.

Nokia Lumia 920 се предлага в черно, цианово, сиво, червено, бяло и жълто, а HTC Windows Phone 8X - във синьо-виолетово, черно, жълто и червено.

Като цяло и двете устройства са изработени невероятно и изглеждат дръзко и различно на фона на всички останали смартфони на пазара. Определянето на единствен победител е невъзможно.

 

Дисплеи

Както вече споменахме, Microsoft налага строг стандарт за хардуера, който Windows Phone партньорите използват. Lumia 920 и 8X имат сходни дисплеи, но ако трябва да определим един като по-добър, финландското устройство има малко предимство. Технологията ClearBlack не е просто поредният опит за лесен маркетинг. Дисплеят на Lumia 920 изглежда по-добре под ярка слънчева светлина, черното е по-черно, а цветовете са по-наситени. Не бива да пропускаме и факта, че пикселите на дисплея на Lumia 920 се опресняват по-бързо от тези на повечето смартфони на пазара и това се усеща при скролване и превключване между приложения. Разликата не е впечатляваща и може би не бихме я забелязали, ако не знаехме за нея, но създава усещане за по-бърза работа.

Lumia 920 има 4.5-инчов дисплей с резолюция 1280 х 768 пиксела, а 8X - 4.3-инчов дисплей с резолюция 1280 х 720 пиксела. Тайванското устройство отбелязва малко предимство от гледна точка на пикселна гъстота, но тя е почти незабележима.

Екранът на Lumia 920 може да се използва с ръкавици благодарение на по-високата си чувствителност. При нашите тестове тази полезна функция работеше прилично, макар понякога да пропускаше някои докосвания на изкуствена кожа.

Ако трябва да определим един победител, той определено би бил Lumia 920.

Хардуер и производителност

Lumia 920 и 8X имат буквално идентичен хардуер, ако изключим предимството от 100 MHz в тактовата честота на процесора на Lumia 920. Мисията на Microsoft е успешна - двата смартфона работят идентично бързо. В редки случаи се наблюдават малки разлики в полза на едно от двете устройства, което доказва, че малко по-слабият процесор на 8X не бива да ви притеснява.

Тези от вас, които използват смартфона си за слушане на музика, вероятно ще предпочетат Lumia 920, тъй като устройството разполага с 32 GB вградена памет, на фона на 16 GB при HTC Windows Phone 8X. Финландското устройство има батерия с 200 mAh по-голям капацитет, но това се компенсира от малко по-големия диагонал на дисплея.

Обобщено: изживяването, което предоставят Lumia 920 и 8X, е идентично.

 

Камери

Microsoft винаги е споменавала камерите като основен метод за диференциране на устройствата с Windows Phone. Сравнявайки Lumia 920 и 8X, фото и видео възможностите вероятно са най-определящи след теглото и размерите.

Всички компоненти на камерата на финландския смартфон са разположени върху пружини, което осигурява оптична фото и видео стабилизация. Учудващо е защо Nokia фалшифицира собствените си реклами, когато технологията работи повече от отлично. Благодарение на корекцията на малките отклонения, причинени от треперещите ръце на снимащия, затворът на Lumia 920 може да остане активен по-дълго и да предостави по-добри снимки с по-малко шум при лоши светлинни условия. Както може да видите във видеото, устройството на Nokia наистина се справя много по-добре при при слабо изкуствено осветление. В някои случаи обаче сензорът се опитва да извлече информация от твърде тъмни зони, което води до повече шум в сравнение със снимките от 8X. Снимките при добри светлинни условия обаче не се различават значително, тъй като 8X също има отлична камера.

Стабилизацията се усеща и при снимане на видео - движенията на Lumia 920 са доста по-плавни. Отлично впечатление ни направи записът на звук по време на видео - по този показател моделът на Nokia е най-добрият смартфон, който сме тествали някога. 

И двете устройства поддържат Lenses, една от новите възможности на Windows Phone. Тя позволява определени приложения да добавят възможности към интерфейса на камерата.

Като цяло Nokia Lumia 920 е най-добрият камерафон, с който може да се сдобиете в момента, ако изключим PureView 808, който разчита на Symbian. Камерата на HTC Windows Phone 8X също е отлична, но не се представя толкова добре при слаба светлина. Lumia 920 определено печели в тази категория.

Тестовите снимки, използвани във видеото, може да разгледате в долната галерия. Отгоре виждате фотосите на Nokia Lumia 920, а отдолу - тези на HTC Windows Phone 8X.



Софтуерни добавки

Повече за Windows Phone 8 може да прочетете в подробната ни статия тук.

Microsoft не е особено голям привърженик на софтуерните добавки, но Windows Phone устройствата на Nokia и HTC включват някои допълнителни приложения. Nokia Maps е подобрена версия на Bing Maps с допълнителна POI информация от Nokia. Nokia Drive е приличен софтуер за автонавигация, а Nokia City Lens дава възможност да разглеждате забележителности, ресторанти, магазини и др. в слой добавена реалност през обектива на камерата. Приложението работи отлично, но точките на интерес в България не са много. Не бива да забравяме, че доскоро то бе в бета.

Софтуерните добавки на HTC са по-малко - откриваме Photo Enhancer, приложение за бързи фото корекции и добавяне на филтри, както и синоптичен софтуер, който напомня за Sense по сравнително неприятен начин.

Софтуерните добавки на Nokia са с една идея по-ценни от тези на HTC, но, и в двата случая, допълнителният софтуер на производителите не е определящ за крайното изживяване.

 

Цена

Няма как да не отбележим, че средната цена от 1299 лв. на Nokia Lumia 920 е с една идея по-висока от тази на HTC Windows Phone 8X, която е около 980 лв.

 

Заключение

Nokia Lumia 920 и HTC Windows Phone 8X са изключително сходни устройства. И двата модела предоставят най-доброто Windows Phone изживяване, налично на пазара към момента. Дали Windows Phone е платформата за вас, е съвсем друг въпрос, за който би трябвало да имате отговор, преди да започнете да се колебаете между флагманите на Nokia и HTC.

Lumia 920 има значително по-добра камера и малко по-добър дисплей на цената на значително по-дебел корпус, докато 8X е компактен и лек.

Няма как да определим едно от двете устройства като по-добро, но краткото време, което прекарахме с тях, за пореден път успя да ни убеди във факта, че Windows Phone заслужава по-голям пазарен дял.