Заради връщането на стрелките на часовниците на 26 октомври ще можем без угризения на съвестта да поспим още един час и да седнем на закуска малко по-отпочинали.

С повече разбиране към поспаланковците се отнася изследователката Илдико Мен от Института за медицинска психология към Университета в Мюнхен, където ръководи изследователски проект Часовников механизъм, който се занимава с връзката между вътрешния часовник и работата на смени.

Определено поспаланковците тиктакат различно от ранобудниците, което е изцяло генетично обосновано, казва Мен и предупреждава за опасните последици като изтъква, че многогодишното игнориране на биологичния ритъм на един сънливец, който трябва да става рано, може да доведе до тежък хроничен стрес и да стане причина за много болести.
При някои това води до проблеми в храносмилателната система, при други до високо кръвно налягане или хронични възпаления. Освен това роля играе и възрастта. До 40-годишна възраст липсата на сън можело да бъде компенсирана по-леко, но след това става значително много по-трудно.
Мен съветва хората, които обичат да си поспиват до късно непременно да изместят работното си време в по-късен час.
Експерти, които се занимават с човешкия сън съветват, часовете в училище също да започват в един по-късен час. Като подрастващи, учениците се нуждаят от повече сън, тъй като те достигат своята пълна концентрация в часовете на късния предиобед. По-късно започване на училището, около 9 часа сутринта би било много по-здравословно.

Изследователите от Института, където работи и Илдико Мен доказват колко важен е този факт за тинейджърите. На възраст около 13 години, хормоните въздействат им така, че истинската им работоспособност настъпва едва около 11 часа сутринта. Те споменават още, че хронотипът на един човек е толкова специфичен за него, както и неговата височина, номер на обувките или цвета на косата. В този смисъл е ненормално да се очакват прилики в навиците на сън и особено вредно е смяната на пролетното часово време.
Текст: Любена Антонова

Тагове: