Светът определено има нужда от чудеса и този път едно от тях е открито на територията на Турция. Турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез гордо обяви, че земята под краката му е пълна с редкоземни елементи - 694 милиона тона. „Достатъчно, за да съперничи на Китай“, добави той. Очаквано откритието очарова всички, особено след като светът познава 17 редкоземни елемента, които си проправят път в объркващ списък от високотехнологични продукти - от камери до телескопи, рентгенови апарати и системи за насочване на ракети. Тъй като се използват в толкова много важни продукти, те са от „стратегическо значение за икономическата и военната сигурност на Запада“, се казва в документ, публикуван от Федералната академия за политика на сигурност на Германия. И въпреки че всъщност има изобилие от находища на тези ценени елементи, разпръснати по целия свят, досега никой не е съперничил на Китай, когато става въпрос за извличането и преработката им. Седемдесет и осем процента от всички редкоземни материали, внесени в Съединените щати между 2017 г. и 2020 г., са с произход от Китай според Геоложката служба на САЩ. Китай също така произвежда повече от 80 процента от всички рафинирани редкоземни продукти в света - съединения на тези метали, които лесно се обработват допълнително и имат всякакви приложения. Останалият свят повече или по-малко разчита на Китай за доставката на тези материали, въпреки че страната е и най-големият потребител на редкоземни елементи. 


Съответно откритието на Турция е наистина безценно. Но според Катрин Гуденау, главен геолог в Британското геоложко проучване, находището се нуждае от сериозно изследване. „Идеята, че това е някакъв огромен нов резерв, за който не сме знаели преди, е просто погрешна“, казва тя, добавяйки, че без официална оценка на тези ресурси, която отговаря на стандартите на световната минна индустрия, е невъзможно да се знае пълната степен на възстановимите, висококачествени редкоземни елементи, налични в Турция. 
Китай също внася малко математика в уравнението. Според официално изявление на Bao Gang United Steel Group в Global Times, че предполагаемите 694 милиона тона трябва да преминат през старателна обработка, която да доведе до метални оксиди. И се добавя: „Ако запасите са под формата на редкоземни оксиди, такъв мащаб на запасите трябва да бъде номер едно в света, преди Китай“.  
Goodenough изчислява, че между 0.2 и 2 процента от залежите в Турция вероятно са редкоземни оксиди, което може да се преведе до 14 милиона тона от съединенията. Това е много, но все пак доста под изчисления ресурс на Китай от редкоземни оксиди от 44 милиона тона. 
Друг въпрос се отнася за местонахождението на находището. Официалната информация е оскъдна, но според специалисти става въпрос за Kizilçaören, разположено близо до град Ескишехир в северозападна Турция. В миналото в Kizilçaören е бил идентифициран минералът бастнезит, който съдържа редкоземни елементи.  
Ако Турция или която и да е друга страна успее да увеличи добива на редкоземни минерали, това все още оставя въпроса, къде ще бъдат преработени. Китай е водещ в света и на този фронт, казва Джон Хайкауи, президент и директор на Stormcrow Capital, консултантска и изследователска фирма, която се фокусира върху редките метали. 
Глобалното търсене на редкоземни материали се очаква да остане силно през следващите години, поради което толкова много наблюдатели искат да оспорят държането на Китай на пазара. Съобщението на Турция може все още да не е подкрепено с много факти, но депозитът остава за наблюдение, казва Джули Клингер, географ от университета на Делауеър. „Начинът, по който тълкувам това събитие, е, че някои членове на правителството в Турция са решили да дадат приоритет на това“, обяснява тя. „Струва ми се, че е и опит за привличане на инвестиции.“ 

Снимки: Unsplash

Виж още: 10 милиарда и 25 години по-късно: с какво са толкова специални изображенията на James Webb Space Telescope