Бразилски и американски учени създадоха хартия от въглеродни нановлакна, която при разтягане по дължина, може както да се свива, така и да се разтяга в напречно направление, съобщава списание Сайънс.

Повечето вещества при разтягане намаляват напречните си размери. Съотношението при промяната на размерите се описва чрез коефициента на Поасон: отношението на напречното свиване към разтеглянето по дължина.
По правило този коефициент е положителен. При корка той е равен на 0, при повечето видове стомана е 0.3, е за каучука почти 0.5, което е и максималната стойност на този коефициент.

Съществуват обаче и материали с отрицателен коефициент на Поасон, тоест такива, които при разтягане се удебеляват. Тези материали се наричат ауксетични и към тях са отнасят някои видове руди и тъкани на живи организми.

Бразилско-американският екип открил, че ауксетичността е присъща и на хартията, направена от въглеродни нановлакна (buckypaper) тънки листа, технологията на производство на които е подобна на тази за обикновената хартия.
Хартията се състои от еднослойни и многослойни нановлакна, като многослойното влакно е съставено от няколко концентрично разположени еднослойни.
Увеличаването на многослойните влакна в суровината предизвикало рязко изменение в коефициента на Поасон: от 0.06 до 0.20. При такава хартия се наблюдава и повишена разтегливост и здравина.

Изследователите разработили математически модел, който обяснява това поведение на хартията. Те предполагат, че материал с такива свойства може да се използва при производството на уплътнителни подложки, изкуствени мускули и специални датчици.

Тагове: