Биолози откриха, че косатките, които живеят в плен и общуват само с делфини, научават специфичния език на своите съседи. По този начин китообразните се оказват един от малобройните видове, способни да учат чужда „реч“. Резултатите от изследването са публикувани в списанието The Journal of the Acoustical Society of America.

 

Учените са анализирали звуците, издавани от десет косатки от калифорнийските океанариуми. Седем от животните са живели в плен сред себеподобни, а три – сред делфини-афалини (Tursiops truncatus). Представителите на първата група са издавали само тичпичните за косатките импулсни писъци, докато във втората група са използвали предимно характерните за афалините серии от подсвирквания и свистене. Още повече – една от косатките е подражавала виртуозно звуците на един от делфините и е имитирала сигналите, с които делфините са обучавани от хората. По този начин косатките са се оказали способни да научат „диалекта“ на другия вид.

 

През 2012 година друга група учени е открила, че обитателите на френски делфинариум на сън издават странни звуци, напомнящи песента на гърбатите китове, които през деня звучат на запис по време на представленията. Тези факти още веднъж доказват способностите на делфините за подражание на различни звуци, но освен това дават непосредствено доказателство за общуването на двата различни вида на техните езици.