Лекарство, използвано при левкемия може да стане мощно оръжие в борбата с множествената склероза, съобщава Би Би Си.

Според първоначалните резултати препаратът алемтузумаб спира развитието на рецидивиращо-ремитиращата множествена склероза, която е най-разпространената форма на това заболяване.

Учени от Кеймбридж твърдят, че новият препарат помага за възстановяването на нарушенията в мозъка, възникнали в резултат на болестта.

Експертите обаче предупреждават, че препаратът има сериозни странични ефекти и подчертават, че изследването е все още в начален стадий.

Алемтузумабът се отнася към противотуморните препарати на основата на моноклоналните антитела.
Той е създаден в университета в Кеймбридж още в края на 70-те години и се използва за потискане на левкоцитите, поразени от рак на кръвта.

В рамките на последното изследване, което продължава вече три години и обхваща 334 пациента с множествена склероза, е установено, че препаратът намалява броя на рецидивите от болестта със 74% по-често, отколкото обичайната терапия с бета-интерферон.

Освен това вероятността за загуба на трудоспособност при лечение с алемтузумаб е със 71% по-малка, отколкото при другите методи.
При пациентите, получили препарата, също така се наблюдава възстановяване на някои функции, които се е смятало, че са изгубени безвъзвратно.
В резултат 3 години след началото на изследването те са по-здрави.
При пациентите, които през този период са получавали бета-интерферон, се наблюдава прогресираща загуба на трудоспособност.

Тези данни се потвърждават с резултатите от скенера на мозъка, които показват, че при пациентите, лекувани с алемтузумаб, мозъкът увеличава размерите си, докато при останалите намалява.

Според учените това изследване показва, че алемтузумабът помага за възстановяване на повредените мозъчни тъкани.
Те обаче са категорични, че е необходимо изследванията да продължат, за да се потвърдят тези първоначални резултати, преди да препоръчат препарата за широка употреба във Великобритания.

Алемтузумабът е най-обещаващият експериментален препарат за лечение на множествена склероза.
На третия етап от изпитанията се надяваме, че ще успеем да потвърдим, че той не само стабилизира състоянието, но и в някаква степен възстановява трудоспособността на болния, заяви ръководителят на проекта проф. Аластар Комстън.

Множествената склероза възниква при срив в работата на имунната система на организма, в резултат на което тя започна да атакува нервните влакна и тяхното защитно покритие миелиновата обвивка.
В следствие от това нервите не могат да изпълняват функциите и умират.
Това от своя страна предизвиква тежки нарушения във физическото и умственото състояние на болния.

Алемтузумабът унищожава белите кръвни телца или левкоцитите, които при множествената склероза нанасят основната вреда на организма.
Това позволява имунната система да се изключи за да може след известно време да се пусне в правилен режим на работа.

Способността на препарата да възстановява нарушените от болестта функции е безпрецедентна.
Открихме лекарство, което, ако се дава на пациентите в ранния стадий на болестта, може да спре нейното прогресиране и да възстанови нанесените на тъканите на мозъка вреди, коментира Аласдър Коулс, член на изследователския екип.

Лекарството обаче има странични ефекти. По време на изследването при 20% от пациентите възникнали нарушения във функцията на щитовидната жлеза или недостатъчност, или хиперактивност.

При малка част от групата е намалял броят на тромбоцитите, отговорни за съсирването на кръвта, поради което се появява риск от кръвоизливи. Един човек е починал.
Учените обаче подчертават, че усложненията се лекуват, ако са открити навреме.

Тагове: