Caiuajara dobruskii е живял преди 80 милиона години в днешна Бразилия. Освен познатите ципести крила на главата си е имал гребен, който доста прилича на… крилото на пеперуда.

Стотици фосили са открити на мястото, което доказва теорията, че са били социални, стадни животни. Фосили не са откривани в Южна Бразилия преди това, така че богатото гробище, открито от фермера Добруски (на когото е кръстен и видът) разпалва археоложките страсти.

C. dobruskii принадлежи към семейство Птерозаври или Птеродактили. От „леглото“ са възстановени 47 цели скелета с още може би стотици оставащи, а площтта му е само 20 квадратни метра. Размахът на крилата на динозаврите е достигал 2.35 м,а  гребенът им е растял и е променял посоката си с годините – докато при малките сочи назад, при възрастните индивиди е извисен нагоре и напред. Скелетите на новородените не са много по-малки от тези на възрастните, което навежда учените на мисълта, че видът се е учел да лети доста рано.

Как са запазени толкова дълго? Колониите на вида са живеели около езеро в малък оазис – преди 80 милиона години местността е била пустинна. След смъртта някои трупове са се озовавали във водата, където са се запазвали толкова добре. Дали ще успеем някога да възкресим тези величествени влечуги? Вижте в тази статия.

Вижте още: Ново изследване твърди, че всички динозаври са имали пера