Изследователи от Океанографския институт в щата Масачузетс съобщиха, че са открили следи от взривни вулканични изригвания дълбоко под ледовете на Северния ледовит океан.

Досега се смяташе, че такива изригвания не могат да съществуват на дъното на океана поради твърде голямото налягане и тегло на водата, а така също и заради състава на дънните рудни пластове и магмата.
Учените открили нееднородни фрагменти на площ от 10 кв. км сред малки вулканични кратери на около 4000 метра дълбочина, в района на хребета Хакел.

За първи път откриваме подобни изригвания на такава дълбочина. Тъй като налягането пречи на образуването на обикновени вулканични потоци, много изследователи бяха убедени, че тяхното образуване там е невъзможно.
На практика тази находка означава, че при подобни изригвания в океана се освобождават значителни количества въглероден двуокис, посочва Роб Ревес-Сон, един от авторите на изследването.

Специалистите отбелязват, че вулканите, намиращи се на дъното на океаните, по правило изхвърлят потоци лава, докато потоците газ, дим и камъни са присъщи предимно на сухоземните вулкани. Основната причина за тези различия е в хидростатичното налягане.

Учените от Масачузетс коментират, че експедицията им до хребета Хакел е третата за цялата история и първата, при която за изучаване на дъното са използвани визуални инструменти камери, спускаеми изследователски инструменти и анализатори на руди.
Те отбелязват, че данните от химическия анализ потвърждават наличието на няколко различни слоя отлагания, което подкрепя теорията за многобройни изригвания.

Досега следи от взривни изригвания са откривани рядко и винаги на дълбочини по-малки от 3000 метра, допълват учените.
Основната причина за това според тях е, че повечето вулкани не могат да концентрират налягането, необходимо за изхвърляне на пара и въглероден двуокис във водата и най-често техни съединения просто изтичат с лавата.
Това отчасти може да обясни факта, че в лавата съдържанието на въглероден двуокис е десетки пъти по-голямо, отколкото при другите дънни отлагания.

Тагове: