Gallery "3312"
През 2008 година делът на въглеродния диоксид в атмосферата на Земята е 387 части на милион, сочат данните на лабораторията Мауна Лоа на Хаваите. Това е с 40% повече от нивата му в началото на промишлената революция и е рекорд за последните 650 000 години, отбелязва електронното издание на вестник Гардиън.
Между 1970 и 2000 годишният ръст на СО[sub]2[/sub] е бил около 1.5 ppm, но след 2000 година този показател става 2.1 ppm. Само през 2007 година нивото на СО[sub]2[/sub] във въздуха е нараснало с 2.14 ppm.
Учените предполагат, че тази тенденция означава, че планетата е изгубила способността си да поглъща милионите тонове въглероден двуокис.
Съществуващите климатични модели се базират на това, че горите и океаните могат да погълнат до половината от промишлените емисии в атмосферата, но в светлината на новите данни това ще се окаже твърде оптимистично. Ръстът на съдържанието на парникови газове в атмосферата превишава прогнозното с 37%.
Изследванията от последните години предполагат, че за ускореното нарастване на концентрацията на СО2 в атмосферата са отговорни три фактора: общият ръст на световната икономика, активното потребление на въглища в Китай и отслабването на естествените отдушници на атмосферата горите, океаните и почвата, които поглъщат въглерода.
Според учените китайската въглищна енергетика и виновна за половината от емисиите СО[sub]2[/sub] в целия свят.
Свидетели сме на ключов момент в историята на измененията в климата и това не е добра новина, коментира Робин Оукли, ръководител на кампанията на Greenpeace срещу климатичните промени.
За последен път атмосферата е била толкова наситена с въглероден двуокис, когато хората още не са били формирани като биологичен вид, отбеляза той.
Хавайската обсерватория Мауна Лоа се намира на склоновете на едноименния вулкан най-големия на планетата, на височина около 3500 метра.
Там от 1958 година учените измерват нивата на въглеродния двуокис в атмосферата. Благодарение на отдалечеността й от всички източници на замърсяване, данните на обсерваторията се смятат за най-надеждни в света.
Коментари (0)