Учени от университета на щата Аризона са разработили ултразвуково дистанционно управление, за контрол над човешкия мозък.

"Ние успяхме да разкрием как ултразвукът може да стимулира електрическата активност на невроните, като оптически изследвахме дейността на невронните връзки", обяснява главният изследовател Уилиам Тайлър.

Изследователският екип на Тайлър е открил, че подаденият от разстояние нискочестотен ултразвук може да задейства изпускане на невросигнал от синапсите (връзката между мозъчните клетки), променяйки поведението им.

Досега учените се опитваха да контролират невронната активност чрез имплантирани електроди, с цел да се въздейства на определени състояния като депресия или пристрастеност към наркотици, както и заболявания като Паркинсон, Алцхаймер, епилепсия и др.

Като използва ултразвукови вълни, за да се проникне през черепа, екипът на Тайлър показва подобен ефект както от електродите, но без травмиращите процедури на забиване на игри в мозъка на пациента.

Запитан за потенциалните възможности за употреба на новия метод, за дистанционен контрол на мозъчната активност, Тайлър отговаря: "Методът може да се използва в множество разнообразни приложения. От медицински интервенции, през използване във видео игрите, до създаване на изкуствени спомени подобно на героя на Арнолд Шварценегер във филма "Зов за завръщане".

Тагове: