Технологичният институт в щата Джорджия съобщи за уникално откритие: в лабораториите му са създадени изкуствени кости, които имат важно качество те могат да се срастват с другите тъкани на организма като сухожилия и мускули.

Новите кости може да станат причина за малка революция в травматлогията. Те са създадени чрез генно инженерство фактически полимерният материал е изкуствено свързан с кожни клетки. Лабораторните опити показали, че този метод може да бъде успешен. В скоро време новата технология ще бъде тествана върху животни, съобщава електронното издание CyberSecurity.

Припомняме, наскоро Пентагонът обяви създаването на новия Институт за регенеративна медицина при въоръжените сили (Armed Forces Institute of Regenerative Medicine, AFIRM), който ще изучава технологиите за използване и получаване на стволови клетки, а така също ще разработва комплексни системи за възстановяване на кожата, мускулната и костната тъкан.
В далечна перспектива се планира и пресъздаването на цели части от тялото пръсти, нос, уши и т. н.

За научна дейност новият институт получи 250 млн. долара за следващите 5 години.
Военните съобщиха още, че в проекта участват и неправителствени изследователски лаборатории, три университета и редица частни инвеститори, които възнамеряват да комерсиализират технологията за отглеждане на нови органи.

Специалистите отбелязват, че през последните 3 годни много научни екипи от цял свят регенерират кожна тъкан на животни и човек, на при всички случаи процесът става с използването на т. нар. извънклетъчна матрица.
В новия институт се планира отглеждане на тъкани от нулата, само с помощта на генетичен материал.

Тагове: