Два от най-големите британски и американски научно-изследователски центрове и спонсориращият научните изследвания фонд Wellcome Trust затвориха неограничения достъп до публикуваните в интернет данни, получени при работата с пълногеномни последователности от ДНК. Решението предизвика негативната реакция на научните среди, съобщава електронното издание ЛентаРу.

Досега достъпът до тази информация беше свободен. Сега желаещите да получат дадени сведения трябва да се регистрират, а за получаване на достъп до базата данни е необходимо да се посочат целите и срокът на използване на информацията.
По думите на представител на Wellcome Trust процесът на регистрация ще отнема около седмица.

Националният институт на здравето на САЩ (NIH), Институтът Броуд в Кеймбридж и фондът Wellcome Trust обясняват своето решение със съображения за сигурност.
Миналата седмица списание PLoS Genetics публикува статия, чиито автори са разработили метод за определяне на индивидуалната ДНК в смес, съдържаща огромно количество външен генетичен материал.

Представителите на научно-изследователските центрове се опасяват, че с помощта на тази технология ще може да се нарушава принципът на поверителност за хората, участващи в изследвания за генетичните принципи на болестите.
Досега техните данни, анонимно, бяха достъпни в мрежовите бази.

Дейвид Крейг, ръководител на разработката на новата технология, смята, че наложените мерки са твърде сурови и преждевременни.
За да се изолира ДНК на конкретен човек в сместа е необходимо предварително да се знае нейната последователност.
Самите бази данни не съдържат никаква персонална информация за пациентите (например неговото име или адрес).

Крейг заяви, че споделя желанието на организациите, затворили достъпа до базите си, да предпазят пациентите, но смята, че взетите мерки не отговарят на реалната заплаха и още повече, ще попречат на обмяната на информация между изследователите.
Това от своя страна ще забави появата на нови изследвания и развитието на науката като цяло.

Тагове: