Решаваща роля в поголовното измиране на динозаврите е можело да изиграе бързото изгаряне на големи запаси от нефт. Такава версия за един от най-драматичните епизоди в развитието на биосферата развиват учени от Съединените щати, Великобритания и Италия под ръководството на Марк Харви от Университета на Индиана в Блумингтън.

Те са изследвали отлагания на възраст около 65 милиона години в Испания, Дания, Нова Зеландия и Канада и в тях са открили въглеродни сфери с диаметър от порядъка на 50 микрометъра (на илюстрацията). Тъй като находката се датира към времето когато са изчезнали доста животински видове, което е известно в геологията под названието К-Т граница, изследователите стигнали до извода, че находката може би има отношение към събитието.

Често гибелта на динозаврите се приписва на падането на гигантски астероид, който е породил кратера Чиксулуб. Харви е неговите колеги са съгласни с тази идея, но допълват картината на трагедията с още един важен момент. Те смятат, че небесното тяло е попаднало в огромен нефтен резервоар, който се е взривил. Диаметърът на гъбата е могла да достигне стотици километри. Изгорелите газове са задушили милиони животни.

Любопитно е да се спомене, че такива въглеродни микросфери има в голямо количество и в съвременната атмосфера. Те се отделят при изгарянето на въглища и нефт.

Тагове: