Най-ясните снимки на газовия гигант, правени някога с помощта на наземен телескоп, бяха получени от астрономи от Калифорнийския университет в Бъркли и Европейската южна обсерватория (ESO).

265 прекрасни снимки на Юпитер, направени на 16 и 17 август 2008 година с помощта на 8.2-метровия телескоп на ESO VLT Melipal, показват изменения в атмосферата на планетата, свързани с глобални, резки и мощни промени в структурата на облачната й система, започнали миналата година.

Така например учените открили засилване на яркостта на мъглата, намираща се в екваториална област с ширина 16 000 километра.
Увеличаването на отражението на слънчевата светлина сочи, че мъглата се е увеличила и се издигнала.
Едновременно с това най-ярката част на тази ивица се е преместила с 6000 километра южно от предишното си положение.

Толкова подробен изглед на планетата стана възможен благодарение на новия прибор с мулти-свързана оптика (Multi-Conjugate Adaptive Optics Demonstrator MAD), монтиран наскоро на VLT.
Обикновената адаптивна оптика се ориентира към една опорна звезда и осигурява подравняването на атмосферните препятствия при много малък ъгъл на наблюдение 15 ъглови секунди.

MAD, който учените определят като следващо поколение адаптивна оптика, позволява едновременното проследяване на размитостта на две и повече отправни точки в небето, което дава възможност за получаването на необичайно ясни снимки в 30 пъти по-широко полезрение.

При опита с Юпитер за опора MAD следил едновременно два спътника на газовия гигант Европа и Йо, които по време на снимките се намирали от различни страни на планетата.
Това дало възможност на компютъра непрекъснато да изчислява правилната корекция на огледалото на телескопа за получаване на ясно изображение на целия диск на Юпитер.

Разделителната способност на новата поредица снимки е 300 километра 90 ъглови милисекунди, което е около два пъти повече от възможностите на орбиталния телескоп Hubble, се посочва в прессъобщение на Калифорнийския университет, цитирано от електронното издание Мембрана.

Тагове: