Учени успяха да локализират районите, където метанът излиза на марсианската повърхност, съобщава електронното издание Nature News.

Припомняме, първите съобщения за наличие на метан на Марс се появиха през 2004 година.
Тогава международен екип от учени, използвайки телескопа, разположен на склоновете на вулкана Мауна Кеа на Хаваите, откри метан в атмосферата на Марс.

Екипът, ръководен от Майкъл Мума, анализирал данните за наблюденията на Марс, събрани от телескопите на Хавай и Чили за последните 4 години. Те установили, че концентрацията на метан в атмосферата на Марс е намаляла 6 пъти, в сравнение с изчисленията от 2004 година.

Освен това те изяснили, че на повърхността на планетата се образуват точки на излизане на газа.
Те представляват региони на интензивно излизане на газа с диаметър няколко стотин километра, продължителността на съществуване на които е не повече от година.

Възможното обяснение на този феномен е в органичния произход на газа.
Учените предполагат, че той може да се произвежда от микроорганизми, обитаващи недрата на планетата, под слоевете вечен лед. Когато концентрацията му стана критична, той преминава през леда и излиза на свобода през подобни кратери.

Не е възможно от разстояние да де определи дали метанът има органичен или неорганичен произход.
Отговор на въпроса за природата на метана на Марс може даде марсоходът на НАСА Mars Science Laboratory (MSL), който предстои да бъде изстрелян.
Апаратът, който струва над 2 милиарда долара, има на борда си прибори, които не само могат да открият наличие на метан, но и да уточнят кой изотоп на въглерода влиза в състава му.

По-голямата част от произвеждащите този газ земни микроорганизми предпочитат изотопа 12С.
Ако той доминира в марсианския метан, това би могло да бъде косвено потвърждение на наличието на живот.

Тагове: