
Gallery "5074"
В ход са планове до 2020 година хората да се върнат на Луната, но ако искаме да постигнем повече от кратко кацане и наистина да поставим началото на колонизиране на слънчевата система, предизвикателство ще бъде да намерим начини да извличаме и експлоатираме местни ресурси, които да помогнат за поддържането на лунна база.Тук се появява Скарабей (Scarab). Четириколесният, 400-килограмов, изследователски робот е разработен от института по роботика Carnegie Mellon и скоро ще бъде подложен на полеви тест от НАСА по склоновете на спящ вулкан на Хаваите. Роботът е снабден със сонда и може да събира еднометрови проби от скали и почва, работейки на едно от най-суровите места - южния полюс на Луната.
Скарабей ще се използва като платформа, върху която да се разработят технологии, с които да се открива водород, кислород и дори вода и да се извличат от вътрешността на Луната.
Всъдеходът, който е дълъг 1.7 метра и широк 90 сантиметра притежава динамично окачване. Роботът може да разпери колесниците си и да достигне мощна обратна тяга достатъчна, за пробиването на каменистата лунна повърхност.
Изследователите поставят за цел суровия южен полюс, защото космически сонди са засекли концентрация на водород в тази област на Луната. За Скарабей това означава да работи в пълна тъмнина при минус 232о по Целзий и без никаква комуникационна връзка към Земята. За да срещне тези предизвикателства, Скарабей ще бъде напълно автономен и ще има лазерни скенери, които ще му позволяват да вижда в тъмнината. Тъй като няма възможност за захранване със слънчевата енергия, учените разработват малък радиоактивен енергиен източник, който ще доставя минимално количество енергия, която ще позволи на робота да се движи много бавно и да подържа компютърните си системи активни.
НАСА и други организации планират тестовете да протекат между 1 и 13 ноември на спящия вулкан Мауна Кеа, който е и най-високата планина на Хаваите. Ако тестовете са успешни, роботът ще получи договор с НАСА и ще направи още една крачка към пътуване до Луната.
"Хората няма да се върнат на Луната за продължителен престой, ако не се открият ресурси, които да спомогнат за поддържане на присъствието им - казва професор Уилиам Уитакър. - Технологията, която разработваме за Скарабей, ще способства за откриването на вода или други ресурси на Луната, които да помогнат за започването на нова ера в покоряването на космоса."
Коментари (0)