Изграждането на национална схема за електронна идентификация е част от нов законопроект, предложен от Министерски съвет. 

Текстовете предвиждат издаването на електронен идентификатор, който ще бъде уникален за всеки български или чужд гражданин. 

Право на такъв електронен идентификатор ще получат само физическите лица с издадени ЕГН или Личен номер на чужденец (ЛНЧ) и на възраст над 14 години. Чрез него хората ще могат да ползват различни системи.

Предвижда се и създаването на нова Държавна агенция "Електронно управление " (ДА-ЕУ), към която ще има и предприятие "Единен системен оператор" (ДПЕ-СО).

На практика новата агенция ще обедини дейностите на сегашните дирекция "Електронно управление " към Министерството на транспорта и Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи". ДАЕУ ще се ръководи от председател, определен с решение на МС.Ще бъде създаден и публичен електронен регистър на проектите и дейностите в областта на електронното управление, пише в. Стандарт.

Според председателя на Народното събрание Цецка Цачева, цитирана от вестника, "новият законопроект на правителството за въвеждане на електронното управление, в това число електронно правителство , електронно правосъдие, са още една стъпка за борба с корупцията". 

Електронната идентичност ще може да бъде съхранявана на различни носители, включително на документите за самоличност с чип, банкови карти с чип или други смарт карти с чип и мобилни устройства, е записано още в законопроекта. Удостоверенията за електронната идентичност ще се заявяват пред администратори, регистрирани в Министерството на вътрешните работи. То ще се издава със срок на валидност от пет години, съобщава Investor.

Източници: Дневник, Investor, Стандарт

Прочетете: Uber пусна петиция за набиране на подкрепа за услугата след спирането й в София