Пароли. Любимите ни комбинации с цифри, малки и големи букви. Технологичните компании обичат да ни препоръчват да ползваме различна парола за всяка една услуга, която ползваме. За да може при евентуална кражба да сме предпазени. Или за да си усложним живота още повече. 

Истината е, че тези препоръки бяха актуални преди 10 години. Днес ползваме толкова много услуги и приложения, че е практически невъзможно да запомним толкова пароли. Сега технологичните гиганти правят всичко възможно, за да се отървем от традиционните начини за вписване и оторизация на определени услуги. Apple започна нова ера в технологиите с внедряването на Touch ID - специализиран скенер за пръстови отпечатъци, който ги съхранява на физическия носител в облака. Компанията до толкова се загрижи за сигурността на потребителите си, че направи Touch ID съвместим само и единствено с определен телефон и определени хардуерни части, което буквално прави смяната му в неоторизиран сервиз невъзможна. След нея в популяризирането на скенера се включиха и други конкурентни фирми като Google, Samsung, HTC, Sony - всеки със свой уникален начин за интеграция и физическо местоположение върху устройството.

През 2016 г. имаме много начини за получаване на достъп до услуга или определено устройство. Можем да отключим телефона си с пръстов отпечатък, лицето си, PIN код или пълноценна парола. Можем да се логнем в Google Photos на компютъра си чрез натискане на потвърдителен бутон на телефона си. Можем да получаваме SMS всеки път, щом решим да се впишем някъде.

 

 

Целта на новите програми на Google и Apple е да третират самото устройство като начин за идентификация. Ако имате достъп до телефона ми, ще имате достъп и до определени услуги през компютъра си. Това може да бъде много полезно, но носи и много негативи. Така някой, който ви открадне телефона, ще може да се впише в пощата ви без проблем. Не е нужно да го краде, може просто да го вземе за малко, докато не сте в помещението. От друга страна, ако ползвате скенера за пръстови отпечатъци за идентификация на самия телефон, то дори да го откраднат, ползата ще е никаква. Освен това Apple и Google предлагат опцията за изтриване и заключване на устройството при кражба. Именно това е перфектният вариант - скенер за пръстови отпечатъци на телефона и получаване на потвърдителен въпрос на същия телефон. Така влизате в Gmail.com, отключвате телефона си с отпечатък и потвърждавате вписването. Според Google бъдещето се разпростира още по-надалеч. В бъдеще компанията планира да даде възможността на Android телефоните да разпознават индивидуалния потребител чрез разпознаване и изучаване на специфични начини на говорене, писане и друго поведение.

Междувременно Apple продължава да набляга на скенера Touch ID. Компанията вече позволява на външни разработчици да използват този метод за влизане в определено приложение. Разработчиците разшириха и възможностите - например, ако можете да достъпите определена част от приложението с пръстов отпечатък. Така те целят цялостна елиминация на паролите от живота ни.

Според изследвания на Gartner Inc. исканията за възстановяване на пароли са в основата на между 20 и 30% от всички запитвания към центровете за обслужване на клиенти. Това само показва колко непрактични са паролите. Нека си признаем - всеки един от нас познава по поне един човек, който постоянно не може да си спомни каква му е паролата за Gmail, каква му "беше за Flickr” и с кой имейл точно се е регистрирал за дадено приложение.

“Всички знаем, че най-популярните пароли в общи линии са за боклука”, каза Матю Грийн, професор по компютърни науки в университета “Джонс Хопкинс”, цитиран от WSJ. “Хората имат навика да избират по-несигурни пароли в по-големи мащаби, така че паролите са глупава идея от гледна точка на сигурността”. Но дори самият той признава, че паролите няма да бъдат изцяло премахнати от живота ни.

Въпреки това си личат усилията в посока подобряване на идентификационните методи. Паролите може да не изчезнат изцяло, но могат да се ползват като допълнителен начин за вписване. Например, ако не носите телефона си в нужния момент.

 

Резултатите от внедряването на скенера Touch ID са моментално видими. Преди две години около 50% от потребителите на iPhone не са заключвали телефона си. Днес 90% от клиентите на Apple използват или парола, или пръстовия си отпечатък за отключване на телефона. От топ 2000 безплатни приложения за iPhone, 7.5% се възползват от възможностите на Touch ID, според проучване на SourceDNA, Inc., направено за WSJ.

От друга страна Apple също смята, че паролите ще бъдат изцяло елиминирани. “Вярвам, че все още има смисъл от ползването им, включително за цялостно криптиране на телефона”, казва вицепрезидентът на iPhone и iOS маркетинга Грег Джозвиак. “Това, което искаме да направим, е да създадем лесно и сигурно преживяване с Touch ID и да намалим използването на пароли колкото е възможно повече”.

Как виждате бъдещето на мобилната сигурност? Очакваме мнението ви в коментарната секция.

Източник: WSJ

Изображения: KarlisDambrans/Flickr

Прочетете: Не плащайте за повече мобилен интернет, а оптимизирайте потреблението

Тагове: