Група изследователи смята, че е разработила суперматериал, който е толкова здрав, че може да послужи за основите на къща или да бъде използван за изграждане на пътища, които да зареждат електромобилите, които преминават по тях.

Най-хубавото е, че технологията съчетава материали, които са в изобилие в световен мащаб и се комбинират лесно: цимент, вода и сажди. Заедно те превръщат бетона в прост вид батерия, наречена свръхпроводник.

Тъй като светът се насочва към производството на енергия от възобновяеми източници, въпросът за съхранението на енергия става все по-важен. Слънчевата и вятърната енергия обикновено произвеждат енергия само в определени часове на деня, което означава, че енергията трябва да се съхранява, за да може да захранва домовете през нощта.

Групата изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT), работещи в Института за биологично вдъхновено инженерство Wyss, не са първите, които изследват концепцията за превръщане на бетона в батерия, но може би са намерили най-лесния начин да го направят. Проблемът е, че циментът, една от основните съставки на бетона, е лош проводник.

Това е накарало други да го импрегнират с високопроводими материали като графен и въглеродни нанотръбички, за да го превърнат в кондензатор. Въпреки че това работи, материалите са трудни за производство и поради това са скъпи.

Екипът от Масачузетския технологичен институт търси по-евтини алтернативи и стига до идеята да използва сажди (материал, който е използван от хората в продължение на хиляди години като черен пигмент) и това работи. Още по-добре е, че материалите естествено искат да създадат суперкондензатор.

"Водата систематично се консумира чрез реакциите на хидратация на цимента, а тази хидратация фундаментално засяга наночастиците на въглерода, защото те са хидрофобни (отблъскват водата)", казва Адмир Масич, един от водещите автори на статията, по MIT News.

Всъщност саждите се оформят като фрактал с огромна повърхност за задържане на електрическия заряд. В комбинация с прост електролит, съставен от калий и вода, това е нещо като батерия. Досега екипът е направил само суперкондензатор с размер на копче, който може да захранва светодиодна лампа. Въпреки това той предвижда, че блок от бетон, легиран с нанокарбон и черно, който е с размерите на основите на къща, би могъл да съхранява приблизително толкова енергия, колкото тази къща използва за един ден.

Екипът допълва, че материалът може да се използва и за изграждане на пътища. При този сценарий повърхността може да бъде батерия, а вятърните мелници или слънчевите панели покрай нея да я зареждат. С добавяне на индуктивна технология тя би могла да зарежда електромобили, докато те се движат по нея.

Въпреки че има някои компромиси по отношение на здравината, изследователите казват, че е необходимо достатъчно малко количество сажди, за да може бетонът да се прилага в повечето сценарии, в които той вече се използва днес.

Снимка: Unsplash

Виж още: Разследват 280 000 коли на Tesla заради внезапна загуба на контрол върху управлението