Въпреки че България е в застой и имаме най-слабата икономика в Европейския съюз, ние имаме нещо, за което можем само да се радваме, а именно много силно развитие в аутсорсинг сектора. Отличните ИТ и езикови умения на българите, работещи в технологичния бранш, са спомогнали за бума в този сектор, повишавайки надеждите, че може да постигнем по-голям напредък в икономически план.

След плахото начало преди 15 години България в момента е център за информационни технологии, пише Агенция Франс Прес (АФП). Кол центрове, фирми, предлагащи софтуер и уеб програмиране, услуги за данни и техническа поддръжка привличат чуждестранните компании. Растежът в сектора се е увеличил рязко с до 25 на сто на годишна база през последните години, което е помогнало на икономиката на България да отчете растеж от 0,9 процента през 2013 г. след свиването й от 5% през 2009 година.

22 000 са заетите в аутсорсинг сектора и те генерират до 3 процента от брутния вътрешен продукт на България през 2013 г. - според българската аутсорсинг асоциация - с оборот от над един милиард лева (510 милиона евро).

 

с

 

ИТ специалистите владеят широка гама от над 20 езика, различни от английски, които се преподават в българските висши училища и университети.

"България се нарежда на трето място в света по брой на сертифицирани софтуерни инженери и на първо място по брой на ИТ специалисти на глава от населението", заяви наскоро заместник-министърът на икономиката Красин Димитров на конференция за аутсорсинг в София. Отличните интернет и телекомуникационни услуги, както и скокът на висококачествените офис недвижими имоти също са допринесли за този бум.

 

Работните места могат да се утроят!

 

Според председателя на аутсорсинг асоциацията Стефан Бумов процъфтяващата индустрия има потенциал да наеме два и дори три пъти повече хора - обещаваща перспектива за България, където повече от една четвърт от младите хора са безработни.

"Търсенето на този вид услуги ще се увеличи и ние може да се удвоим, а защо не да се утроим през следващите две до три години", казва Бумов пред АФП.

Неговата компания Sofica Group стартира с 30 души през 2007 г. и нараства до 900 служители. През март американската компания TeleTech Holdings обяви, че придобива голямата българска аутсорсинг компания - Софика Груп. Сделката предвижда Софика Груп да стане част от направлението Customer Management Services на TeleTech, което ще предоставя услуги за „управление на жизнения цикъл на клиентa" (CLM) през множество канали, на над 18 езика в Централна и Източна Европа.

Наред с това редица играчи на световните пазари също са създали магазин в България, включително Adecco, IBM и Sutherland. Coca-Cola HBC откри свой център с бек офис услуги в София през 2005 г. и сега обслужва 26 страни от тук. Тя бе последвана от Hewlett-Packard, която откри глобален център за доставка през 2006 г. и избра България за един от своите шест "хъбове за доставка" през 2010 г.

 

s

Повишаване на профила на България

 

България е класирана на 17-о място според последния индекс за глобални услуги на A.T. Kerney, докато Индия заема първото място. България се нуждае от помощта на правителството, за да се разработи по-агресивна маркетингова стратегия, за да се повиши нейният профил.

"Това е експортно-ориентиран бизнес и ако вашето име не е известно, дори и да имате потенциал да свършите някаква работа, тя няма да дойде при вас. Тя ще бъде свършена от всеки, който е по-известен", казва Бумов.

Но българският бум също така предизвиква остър недостиг на персонал, като това кара фирмите да прибягват до кражба на ИТ специалисти едни на други, тъй като все повече от тях намират по-добре платена работа в чужбина.

Намирането на опитни мениджъри на високо равнище определено води до главоболие, твърдят висши ръководители, въпреки че индустрията вече е започнала работа с университетите, за да се обучат допълнителни служители.

"Аутсорсингът предлага най-добрите стартиращи работни места за наскоро завършили висшисти. Заплатите са 40 - 50 процента над средното за страната от 400 евро, а топ ИТ специалист може да спечели до 3000 евро на месец", казва икономистът от Industry Watch Георги Стоев.

"Разширяването на сектора и намирането на нови таланти ще стане чрез създаването на повече аутсорсинг центрове в университетските градове извън София (която е домакин на 90 на сто от фирмите) и насърчаване на повече студенти да се връщат в България, след като са изучавали други неща навън, което ще помогне да се стимулира растежът“, допълва Стоев.

Тагове: