Обикновеният геймър може основателно да предположи, че след почти 35 години в оригиналната версия на Tetris на Nintendo не са останали много постижения за постигане. Уилис "blue scuti" Гибсън обаче не е обикновен геймър. И на 21 декември 13-годишният хлапак извърши на пръв поглед невъзможен подвиг - той стана първият човек, който "разби" класическата пъзел игра.

По време на живо предаване Гибсън шокира зрителите (и себе си), като се сблъска с недокументиран досега бъг, който прекрати играта, докато играеше Tetris на ниво 157. За да постигне постижението, което мнозина някога са смятали за невъзможно, Гибсън разчита на часове тренировки, отдадена общност от съмишленици, както и на десетилетна история на иновациите в играта, статистически анализ и постоянство.

Създадена за първи път от съветския софтуерен инженер Алексей Пажитнов през 1984 г., играта Tetris навлиза в САЩ през 1988 г. чрез редица преносими версии, включително популярна като хитова игра за NES.

Tetris отдавна е предпочитана игра за състезателните геймъри по целия свят. В продължение на десетилетия играчите вярваха, че ниво 29 на класическата игра е най-високото постижимо ниво. В този момент скоростта на падащите блокове става толкова висока, че е трудно да се преместват последователно фигурите от двете страни на игралното поле с помощта на контролера на NES, което гарантира окончателна загуба. Технически това не беше т.нар. Kill Screen сам по себе си, при който грешка в кодирането срива играта. Ниво 29 не включва грешка в играта, но тъй като физически не е било възможно да се справим с нея, повечето хора са приели ниво 29 за привидно оригиналния Kill Screen на Tetris.

След 22 години обаче светът на Tetris се преобърна благодарение на един от първите професионални състезатели по видеоигри. През 2010 г. Тор Акерлунд достигна ниво 30 чрез "хипертапиране" - метод за ускоряване, при който играчът вибрира с пръстите си по такъв начин, че контролерът да се движи по-бързо от скоростта в играта. Оттук нататък други професионални геймъри скоро подобриха рекорда на Акерлунд, като същевременно възприеха нови, сложни техники за контрол на скоростта. До ноември 2023 г. играчите успяват да достигнат немислимото дотогава официално най-високо ниво 148.

Междувременно Tetris се сблъска и с програма с изкуствен интелект, специално създадена да играе, докато леко модифицирана версия (за да постигне по-високи резултати) на кодировката и оперативната памет на играта не се предаде. В същото време ентусиасти започнаха да се ровят в математиката, лежаща в основата на самия софтуерен код, за да определят статистически изведени теории за това как човек може да "победи" немодифицираната игра. Към края на 2023 г. ветераните на Tetris установиха, че един отдаден играч може да го направи при много определен набор от условия.

На 21 декември 2023 г. Гибсън успява да го направи, превръщайки се в първия документиран човек, който постига "истински" срив на играта. Почти 40 години след разработването ѝ човешки играч легитимно победи това, което някога се е смятало за непобедима класика. Верен на наследството на Tetris, крайъгълният камък на Гибсън не е краят на пътя - сега играчите се опитват да поставят нови рекорди, като например получаване на още по-високи резултати от точки и игра, колкото може по-дълго, като избягват грешката на екрана за убиване. 2023 г. завърши силно за света на състезателните игри, но подобно на самия Tetris, винаги има още едно ниво за овладяване.

Снимка: Unsplash

Виж още: 76 от 100-те най-играни игри в Steam вървят на Steam Deck

Още от Play