
Gallery "4742"
Американското списание PC World публикува списък на десетте технологични революции (или преврати), които ни очакват и ще променят живота ни в следващото десетилетие, съобщи Lenta.ru. Сред прогнозите има опасни компютърни вируси, изкуствен интелект за човека, качествено нови отношения между хората.На първо място, според журналистите, са сървърните облаци. По-широката дефиниция на този термин описва състояние, при което изчислителните процеси се извършват на отдалечено място (образно казано, далече в облаците), вместо на десктопа или екрана на мобилното устройство. Достъпът до тази изчислителна мощ се опосредства чрез интернет връзка. "Облакът е умна, сложна, мощна компютърна система, която потребителят използва само с едно движение," уточнява пионерът на уеб браузърите Марк Андрийсен. Натоварването между компютрите в облака се разпределя автоматично. Така се намаляват разходите за наеми на помещения и електроенергия. В тази област работят гиганти като Google, IBM и Amazon.
Второто място е за развитието на интерфейса човек-машина. Гласови команди ще бъдет приемани от компютъра, очила-дисплеи тип iGlasses, които ще допълват това, което виждаме в реалността. Заедно с това обаче се пророкува появата на ново поколение компютърни вируси. Сред тях щяло да има и такива, които ще бъдат опасни за живота. Заразените iGlasses например могат да показват празен път, а срещу вас да летят автомобили.
Третото място е за еволюцията на изчислителните системи. Прогнозира се, че компютрите ще работят по-бързо и без грешки, а интерфейсът ще стане по-интуитивен.
Следващата позиция е за устройство, което ще съхранява цялата информация на човека. Благодарение на вградена технология за разпознаване на реч и видео то може да запомни всички данни за дадена личност, получени, когато и да е. Петата позиция е за по-нататъшното развитие на смартфоните разпознаване на реч, виртуална клавиатура и т.н.
Шестото място е за производството без участие на човека. Както се шегуват от списанието, в бъдеще ще работят само хората и кучетата. Човек ще храни кучето, а то пък ще следи стопанина му да не подхваща нищо.
Разпознаването на изображения е №7. Например ако фотографирате цвете можете да пратите запитване какво е това и да получите отговор с името на цветето. Осмата позиция е за технология по Джордж Оруел. Тя ще разпознава всяко лице и ще следи придвижването му с помощта на камери, разположени навсякъде.
Деветото място е за развитието на безжичния интернет. Притежателите на смартфони няма да се чудят къде да се включат в мрежата, защото достъп ще има във всяка точка. Десетката се затваря от отношенията между хората. Границата между реалния и виртуалния свят ще стане още по-тънка и човекът ще престане да забелязва разликата между своите онлайн и офлайн приятели.
Остава да почакаме да видим кои от тези хайтек предсказания ще се сбъднат и кои не.
Коментари (0)