Solyndra, новосъздадена калифорнийска компания в град Фремонт, е разработила нов тип соларен панел, който е по-евтин за инсталиране и произвежда повече енергия от конвенционалните модули.

За разлика от нормалните панели, които са направени от плоски слънчеви клетки, новите се съдържат редици от цилиндрични соларни клетки, произведени от тънък пласт от полупроводникова сплав. Материалът е направен от мед, индий, галий и селен. За да се направят клетките, компанията е поставила полупроводниковия материал върху стъклена тръбичка с електрическа връзка, подобна на флуоресцентното осветление. Новата форма позволява на системата да абсорбира повече светлина през деня и следователно да генерира повече енергия. Друго преимущество, според компанията е, че тази технология дава по-малко съпротивление на вятъра, което е прави по-лесна и евтина за монтиране на покривите на сгради. Според компанията техните панели издържат на вятър от над 200 км/ч.

Крис Гронет, изпълнителен директор на Solyndra, казва че тези преимущества драстично намаляват разходите за генериране на слънчева енергия. Компанията е набрала 600 милиона долара инвестиции и има поръчки за слънчеви панели на стойност 1.2 милиарда долара. Планира се панелите, които ще се произвеждат, за една година да генерират общо 110 мегавата енергия. Компанията предвижда скоро да започне изграждане на фабрика с капацитет от 420 мегавата.

Гронет казва, че до няколко години, компанията планира да произвежда слънчеви панели, които генерират електричество със средна цена на електрическата енергия в САЩ (около 10 цента на киловатчас), чрез оптимизиране на изработването и увеличаване на производството.

Текст: Михаил Гужгулов

Тагове: