Текст: Анна Маринова.

Производителите на техника непрекъснато влагат усилия в разработването на екологични продукти, използвайки природосъобразни материали. Един от секторите, в който особено се стараят в това отношение, принадлежи на производителите на мобилни телефони. За тях сме писали неведнъж на страниците на HiComm. Сега обаче те отново заслужават нашето внимание заради изобилието от модели и концепции, които заливат потребителите.

Зелените модели на Siemens
Една от фирмите, които напоследък влагат много труд в тази екологична насока, е известната компания Siemens. От там наскоро обявиха тяхната нова концепция за зелени телефони. Тя е наречена Gigaset Eco Visions и е съсредоточена върху създаването на мобилни телефони, направени изцяло от материали, които подлежат на преработка и са напълно природосъобразни. Тези апарати са безвредни както за околната среда, така и за техните притежатели. Всички те ще бъдат изработени от еко пластмаса и специална дървесина. Енергия пък ще черпят от най-големия и надежден енергиен източник Слънцето. Всички модели от екологичната серия ще бъдат продавани със специален еко индекс, който ще описва какви са природосъобразните особености на апарата. Това означава, че той ще предоставя информация за използваните при изработката органични материали, за консумацията на енергия, за излъчваните вредни емисии и за това доколко преработваем е телефонът.
Първите модели от Gigaset Eco Visions се наричат Solar и Leaf. Те бяха представени по време на Gigaset Press Day 2008 в Уиндсор. И двата телефона използват OLED (Organic light-emitting diode) технологията. Благодарение на нея техните дисплеи са високо ефективни, с ниско потребление на енергия и предоставят брилянтна чистота на изображението. Водеща особеност при модела Solar, както можем да съдим и от името на телефона, е използването на слънчева енергия. Апаратът е снабден със соларни батерии, благодарение на които той може да се презарежда с енергия изцяло от Слънцето. Индексът на този модел показва, че неговата енергия е напълно възстановима. Самият апарат е изработен от чисти материали, които могат да бъдат отделяни един от друг безпроблемно. Това са метал, екопластмаса и стъкло. В основата на създаването на модела Leaf пък стои идеята за пресъздаването на листата на дърветата през пролетта. Апаратът е изработен от екопластмаса и има полупрозрачен корпус. От Siemens обещават съвсем скоро да представят още един зелен телефон, излизащ под наименованието Stone.

Природозащитникът от Nokia
От известната финландска компания Nokia също не се забавиха да излязат със свое еко предложение, което вече не е концепция, а съвсем реален продукт, който може да бъде открит на техно пазара. Става дума за техния дружелюбен към природата GSM модел Nokia 3110 Evolve. Това всъщност е екологизирана модификация на вече добре познатия ни Nokia 3110 classic. Природозащитникът Evolve е проектиран и създаден така, че да щади околната среда, особено що се отнася до неговата преработка след края на активния му живот - близо 50 процента от корпуса на апарата се състоят от възобновими материали. Освен това по-голямата част от опаковката му е изработена от предварително рециклирани суровини. Допълнително трябва да споменем, че моделът на Nokia се нуждае от по-малко енергия, отколкото много свои събратя. Дори зарядното устройство на апарата изразходва по-малко електричество, което е под изискванията на консорциума Energy Star. Иначе техническите характеристики на Nokia 3110 Evolve са същите като на неговия класически предшественик. Цената на екологичната модификация на българския пазар се движи от около 180 до 250 лева.
Съвсем наскоро от финландската компания анонсираха и нови еко концепти в рамките на програмата Homegrown. Това са мобилните телефони Nokia Remade, People First и Wears in, not out, а също и зарядното устройство Zero Waste Charger. Remade е изработен изцяло от рециклирани материали, сред които автомобилни гуми, пластмаса и алуминиеви кутии, а енергопотреблението му е понижено до минимум. Моделът Wears in, not out е създаден така, че да има по-продължителен живот. Идеята е той винаги да бъде в крак с новите технологии и да бъде използван от собствениците си по-дълго време. Това трябва да става чрез непрекъснат ъпдейт на софтуера. People First пък е с по-елементарни функции, но има специален дисплей, който също пести енергия.

За Samsung и царевицата
Друга фирма, която от години обръща внимание на екологичните проблеми, свързани с GSM-апаратите, е корейската компания Samsung. От там съвсем наскоро обявиха, че смятат да започнат производството на телефони от царевица. Първоначално от фирмата представиха два еко модела - W510 и F268. Първият е с корпус, направен изцяло от биопластика материал, създаден само от природни суровини, получени от царевица. При изработката на модела не са използвани никакви тежки метали като олово, живак и кадмий. Иначе са налични екстри като 3МР камера, Bluetooth и мултимедиен плейър. W510 е моделът, предназначен за продажба на територията на Корея. При направата на F268 пък не са използвани вредни вещества като BFR Brominated Flame Retardant, и поливинилхлорид (PVC). Друга екстра на модела е наличието на функция, която чрез специален сигнал съобщава за пълното зареждане на батерията. Последното подобрение играе роля за по-малкото изразходване на електрически ток. Телефонът отговаря на всички изисквания на Energy Star. F268 е предназначен за китайския пазар.
От Samsung обявиха още, че пускат еко телефон и за европейските потребители. Това е моделът E200 Eco. Неговият корпус също е изработен от биопластмаса, получена от царевица, а опаковъчната кутия на пакета е направена изцяло от рециклирани материали. Екологичната насоченост отново не пречи на телефона да е снабден с фотокамера (1.3 МР), МР3 плейър и удобен LCD дисплей. E200 Eco има и друго предимство, което се отнася до габаритите му моделът е с дебелина от едва 9.9 мм.


Телефонът от клен
Въпреки че не е дело на някоя известна фирма за мобилни телефони и не е абсолютна новост в бранша, дървеният телефон на корейските дизайнери Хюн Чин Юн и Еюн Хак Ли също заслужава да бъде споменат тук. Концептът Maple Phone представлява апарат, изработен отчасти от дърво, което, както можем да съдим от името на модела, трябва да е клен или явор. В изключено състояние телефонът наподобява досущ необработено парче дърво. Когато заработи обаче, под тънкия слой дървесина се виждат просветващи сензорни бутони и неголям дисплей. Функционалността на Maple Phone би трябвало да бъде като на всички останали стандартни GSM апарати. Предвидено е той да разполага и с фотокамера. Идеята на създателите на дървения модел не е само екологична. Освен на използването на природни материали, двамата дизайнери залагат и на приятното усещане от допира с дървото, което въздейства благоприятно на психиката и носи положителни емоции.


Биоразградима USB памет
Въпреки че не става дума за телефон, няма как да не споменем и революционната екологична USB памет FD-300 на хонконгската фирма Hoshino. Това е първото в света флашче, което подлежи на пълно биологично разграждане. Екологично чистата памет, която е във формата на царевица, е създадена от полилактид материал, получен именно от натурална царевица. Изходният природен материал е бил подложен на процеса ферментация, след което чрез дестилация била извлечена млечна киселина. След това чрез сложна процедура тя била преобразувана в PLA полимер. Това е продукт, който подлежи на пълно разлагане в почвата под въздействието на микроорганизмите, живеещи там. Освен това не нанася никаква вреда на околната среда и не съдържа вредни вещества.

Тагове: