Видеокарти? Няма наличности. Дори бюджетни продукти от предходното поколение като GTX 1650 Ti и Radeon RX 580 се намират трудно и на скандални цени. Процесори? Същата работа. Дънни платки, дори захранвания – оскъдицата на пазара за РС хардуер е тотална.

Вижте още: Ти си геймър, ударил джакпота. Кои са първите 5 неща, които би си купил?


Какво излиза значи – ъпрейдът се отлага за неопределено време?
Не съвсем. Никога не е късно да подобрите доброто си старо РС, но може би точно в момента не гледате в правилната посока.

Днес ще ви предложим една често несправедливо пренебрегвана идея за ъпгрейд, която (о, чудо!) се отнася до вероятно единствените РС компоненти, останали сравнително незасегнати от пандемията и криптобалона.
Какво ще кажете за ъпгрейд, който ще подобри драматично развлекателното преживяване, което предлага компютърът ви? При това на сравнително разумна цена и без да ви се налага да чакате със седмици стокова наличност?

Да, говорим за звука на вашето РС, който често остава в сянката на вечното преследване на повече кадри в секунда. Но една добре обмислена и качествена аудио система може да промени генерално не само начина, по който възприемате видеоигрите, но и другите видове развлекателна медия – филми, сериали, музика.
За това в този кратък текст сме се постарали да ви предложим, така да се каже, еднo quick and dirty ръководство за ъпгрейд, с което вашето РС ще се превърне от meh звучаща машина в истински аудио звяр.

 

Някои общи положения

Днес на практика без никакви изключения източниците на звук, с които компютрите боравят, са цифрови. Масовите аудио решения обаче (т.е. устройствата, които излъчват звук, като тонколони и слушалки) са аналогови по характер.

Именно поради тази причина се налага използването на един вид „посредник“ между източника на аудио сигнал (вашето РС) и слушалките/говорителите, които използвате. Този „посредник“ се нарича DAC (digital-to-analog converter) или ЦАП (цифрово-аналогов преобразувател).

Най-често когато видите, че дънната платка на вашето РС има вграден звук, това означава, че тя разполага именно с интегриран DAC, преобразуващ цифровото компютърно аудио в аналогов изходен сигнал.

И тъй като понастоящем всички дъна почти без изключение разполагат с някаква форма на вградено аудио, много често ще чуете „любимото“ ни: „Ама той вграденият звук е супер, за какво ти е нещо повече?“.

Позволете ни да се съгласим. Вградените аудио решения са в най-добрия случай приемливи, но рядко ще срещнете нещо изключително там – освен ако не става дума за дънна платка от супер висок клас с цена над 500–600 лева.

Дори и там обаче интегрираният звук търпи редица забележки – както от гледна точка на възможности, така и като изходно качество.

Проблемът е, че повечето аудио компоненти (и особено по-евтините, които обикновено се използват в бюджетните дънни платки) са изключително чувствителни и податливи на влиянието на електромагнитни полета. Полета, от които вътрешността на една типична РС система просто гъмжи. Съответно тези влияния се материализират под формата на паразитни шумове и като цяло звук с по-ниско качество.

Освен това, както се досещате, върху една дънна платка няма особено много пространство за разполагане на прекалено много аудио компоненти. Съответно това, което най-често получавате, е минимално необходимото – DAC чип с базови функции и... толкова.

Нещо, от което повечето производители на дънни платки чисто и просто икономисват, е следващият ключов компонент в едно добре балансирано аудио уравнение – усилвателят на сигнала или т.нар. крайно стъпало.

Това се прави по една елементарна причина – повечето аудио устройства, предназначени за използване изключително с компютър, разполагат със собствен усилвател. Точно затова ще забележите, че повечето говорители за РС се предлагат като „активни“ колони. Терминът „активни“ означава именно това – че говорителите разполагат с вградено усилване и не се нуждаят от допълнителен усилвател, който да подобри изходният сигнал от вашата вградена или външна звукова карта.

Ролята на един усилвател за крайното качество на звука обаче обикновено е решаваща. Зле конструиран или евтин усилвател може да причини изкривявания особено при по-високите нива на звука и буквално да „обезобрази“ цялостната аудио картина, която получавате от вашите говорители или слушалки.

Много усилватели също така модифицират аудиото по специфичен начин, което означава, че можете да подберете продукт, който максимално добре да пасва на вашите лични предпочитания – „по-топъл“ или „по-студен“ (аналитичен) звук, повече (или по-малко) басово звучене, повече „мащаб“ или „по-затворена“, интимна звукова картина.

 

Изборът

Разбира се, за последното изборът на добри слушалки или колони е от значително по-критично значение. Всъщност как точно ще „звучи“ вашата РС аудио система, зависи грубо на 80% от слушалките или говорителите, които използвате, и едва около 20% от останалите ѝ елементи.

При тонколоните основното, което трябва да решите, е дали искате обемен (многоканален) звук или класическо стерео. Многоканалната система може да ви предложи наистина уникално гейм и филмово преживяване, но обикновено струва доста повече от стандартна 2.0 или 2.1 (два говорителя плюс бас колона) система.

При слушалките пък големият вододел на избора е модел от затворен или отворен тип. Тук нещата опират до специфичния дизайн на наушниците. При слушалките от отворен тип те са изработени от материал, който лесно пропуска звука – обикновено някакъв вид метална или пластмасова мрежа/решетка.

При затворените – от непропусклив материал – пластмаса или дърво.

Съответно тези разлики в дизайна определят драматично различните аудио характеристики на всеки от двата вида слушалки. Тези от отворен тип създават илюзия за простор, за мащаб – все едно сте в центъра на огромна аудио зала, заобиколени от източници на звук.

Слушалките от затворен тип са по-интимни, но за сметка на това могат да се похвалят с много по-интензивни и плътни ниски тонове и бас.

Важно съображение тук е и степента, в която звукът „изтича“ от слушалките. Вариантите от отворен тип логично позволяват на много по-голяма порция от това, което слушате, да „изтече“ навън и обикновено всички около вас могат да го чуят, макар и по-слабо. За сметка на това този вид слушалки също така позволяват и вие самите да чувате случващото се около вас, така че ако например звънне телефонът ви, докато играете или гледате филм, ще можете да го чуете без проблем.

Затворените слушалки създават по-интимно усещане, не позволяват на звука да „изтича“ и не смущават околните, но обикновено напълно ви изолират от света наоколо.

 

Малко практически съвети

И така, да обобщим – три са основните компоненти на едно наистина висококачествено аудио преживяване – DAC (цифрово-аналогов преобразувател), наличният усилвател (AMP) и слушалките/говорителите, които използвате.

Ако сте решили да подобрите звука на вашето РС, но разполагате с ограничен бюджет, първият ви приоритет би следвало да са качествените слушалки/говорители. Както вече споменахме, те в най-голяма степен са определящи за крайното качество на звука, който получавате.

Днес на пазара е пълно с „геймърски“ аудио продукти, които най-често наблягат на ефектната RGB подсветка и екстравагантния дизайн и в много по-малка степен на качеството на звука, който предлагат.

Ако искате наистина добър звук, вероятността да го получите от истински аудио слушалки (или говорители), честно казано, е много по-голяма.

Следващата ви логична стъпка е инвестицията в добър усилвател. Обикновено това липсва най-остро във вградените (или дори дискретните) аудио решения на едно съвременно РС.

Качествен АМР ще ви е необходим и по една друга причина – доброто аудио оборудване (особено слушалки) обикновено го изисква задължително. Причината е, че докато повечето говорители за РС имат вградено усилване, слушалките са прекалено компактен аудио дивайс, за да позволят интегрирането на крайно стъпало.

Затова и болшинството слушалки охотно се възползват от възможностите на добър усилвател. Ако ги комбинирате с такъв, ще останете изненадани от това, колко по-добре (а често и по-различно) звучат те.

На финала, качествен DAC също няма да навреди, макар че различията в качеството на звука, които един цифрово-аналогов преобразувател предлага, честно казано, са по-фини и трудно доловими. Трябва да имате наистина тренирано (или чувствително) ухо, за да ги оцените по достойнство.