Учените са разработили специално устройство за пикочния мехур, което ще ви информира колко време ви остава, преди да се наложи да ходите по малка нужда.

Според нова статия в списание Proceedings of the National Academy of Sciences това устройство се поставя в пикочния мехур и предава данни за това колко е пълен мехурът към приложение за телефон, което позволява на потребителя да знае колко време е необходимо, за да стигне до тоалетната.

Изследователите се надяват, че това може да помогне на хората с увреждания или парализирани хора да знаят кога трябва да отидат и че един ден ще позволи на хората да използват телефоните си, за да им помогнат да посетят тоалетната.

Устройството представлява малък, гъвкав имплант без батерия, който се поставя на стената на пикочния мехур. То е първият разработен дългосрочен биоелектронен сензор за пълнота на пикочния мехур. Очаква се то да бъде революционно за хората, които имат проблеми с усещането за пълнота на пикочния мехур поради здравословни състояния, които са засегнали нервите на пикочния мехур, като рак на пикочния мехур, парализа или спина бифида.

Милиони хора в САЩ имат някаква форма на дисфункция на пикочния мехур, дължаща се на наранявания или вродени дефекти. Неспособността да разберете кога пикочният мехур е пълен може да доведе до инфекции и увреждане на бъбреците.

"Ако нервите на пикочния мехур са увредени в резултат на операция или заболяване като спина бифида, пациентът често губи усещане и не знае, че пикочният му мехур е пълен", казва в изявление съавторът на изследването, професор по хирургия в Медицинския факултет на Северозападния университет "Файнберг" и професор по биомедицинско инженерство в Инженерния факултет на Северозападния университет "Маккормик".

"За да изпразнят пикочния мехур, те често трябва да използват катетри, които са неудобни и могат да доведат до болезнени инфекции. Искаме да елиминираме използването на катетри и да заобиколим настоящите процедури за наблюдение на функцията на пикочния мехур, които са силно инвазивни, много неприятни и трябва да се извършват в болнична или клинична среда."

Устройството използва Bluetooth за изпращане на данни към телефона на лицето, където те се проследяват в приложение. Изследователите се надяват, че този сензор може да помогне на лекарите да наблюдават дистанционно функцията на пикочния мехур на своите пациенти и по този начин да следят за развитието на нови здравословни проблеми.

Самото устройство работи с помощта на няколко сензора, които измерват степента на натоварване на стената на пикочния мехур. С напълването на мехура той се разтяга, което увеличава степента на натоварване, отчитана от устройството.

Снимка: Unsplash

Виж още: Intel Core i9-14900KS става първият процесор, който минава бариерата от 6 GHz